Дълбоко съжалявам и се срамувам от онова, което извърших, заяви пред съда в Ню Йорк американският финансист Бърнард Мадоф, организирал може би най-голямата в историята финансова пирамида.
Мадоф се призна за виновен по всичките единайсет обвинения, включващи измама, пране на пари и лъжесвидетелстване.
Пред сградата на съда го очакваха много от измамените от него вложители, чиито пари изчезнаха в схемата, в която се въртели 65 млрд. долара.
След като се увери, че Мадоф е в ясно съзнание, не е вземал наркотични вещества, не е злоупотребявал с алкохол или лекарства през последните 24 часа, съдията пристъпи към изслушване на подробните му признания за извършените от него финансови спекулации.
Обвиняемият призна вината си, като обаче направи разграничение между финансовата пирамида, изградена от него, и останалия му бизнес, който той окачестви като "напълно легитимен".
Това му заявление дойде като потвърждение на неговата основна цел по време на процеса - да запази финансовото състояние на членовете на семейството си и да ги предпази от повдигане на обвинения срещу тях.
Неговата съпруга, Рут, вече заяви, че иска да й бъде предоставен луксозният апартамент на семейството, оценяван на 7 млн. долара, както и 65 млн. долара, които тя окачествява като лични инвестиции.
Не е ясно все още как може да се докаже нейното твърдение, че тя не е имала нищо общо с финансовите измами на съпруга си, след като в продължение на дълги години е изпълнявала длъжността главен счетоводител на компанията му.
Основната цел на съдебното заседание бе да се прецени има ли достатъчно доказателства за повдигане на обвинение и да се реши дали Мадоф ще бъде пуснат под гаранция, за да изчака присъдата в жилището си или ще бъда оставен в затвор по време на целия процес.
Измамените вложители реагират с противоположни чувства на процеса. Някои от тях смятат, че трябва да продължат напред и да се опитат да забравят миналото, други твърдят буквално, че се надяват Мадоф "да изгние в ада" за това, че ги е лишил от спестяванията им.
Процесът срещу нюйоркският финансов фараон не включва предварително споразумение между него и прокуратурата, което означава, че той не се е съгласил да издаде къде се намират парите, нито кои са основните му съучастници.
Някои от малкото вложители, които са получили обещаваните 10-процентни лихви върху инвестициите си, се страхуват, че в интерес на останалите пострадали, могат да бъдат накарани от съда да върнат голяма част от спечелените средства.
Присъдата срещу Бърнард Мадоф ще бъде произнесена на 16 юни.