Е С ще наложи нови ограничения за вноса на месо и млечни продукти от България и Румъния от 2007 г. Това съобщиха Ройтерс и ДПА, като цитираха съобщение на Европейската комисия (ЕК).
Новите правила са допълнение към вече наложените условия за членство на двете страни в съюза.
ЕК се надява мярката да даде положителен сигнал на Русия в спора между Брюксел и Москва за вноса на месо.
В предишното решение комисията реши износ за ЕС да извършват фирмите, които отговарят на изискванията и работят със сертифицирани мандри.
След януари в ЕС ще могат да изнасят своята продукция само 34 млекопреработвателни и 26 месопреработвателни предприятия от България. Тези предприятия и сега имат право на износ за страните членки, съобщи БНР.
Предвижда се преходният период за всички останали - близо 400 млекопреработвателни и над 350 месопреработвателни предприятия, да бъде една година.
От комисията увериха, че ще има редовни инспекции на място и фирмите, които докажат, че покриват санитарно-ветеринарните стандарти, ще могат да получат право на износ и преди изтичането на едногодишния срок.
ЕК ще наложи и забрана за износ към общността на животински продукти от трети страни.
Това решение ще гарантира, че стоките, направени от неподходящи продукти, няма да влязат в ЕС по невнимание, се посочва в изявлението на комисията.
Междувременно днес премиерът Сергей Станишев и министърът на земеделието и горите Нихат Кабил откриха граничния ветеринарен пункт на Калотина. Той ще бъде външна граница на ЕС за внос на животни и храни от трети държави.
Цените на българските свински меса са съизмерими с европейските и затова няма основание да се очаква повишаване на цените на местните продукти, каза председателят на Асоциацията на индустриалните свиневъди в България Румен Караманов.
Той определи като спекулативни твърденията, че свинското месо ще поевтинее с 40% и че цените на крайните продукти ще се повишат с 20%.
С големите вериги магазини са фиксирани цените на продуктите до края на годината, така че не се очаква да има спекулации по предстоящите празници. Цените след януари ще се определят според пазара, допълни Караманов.
Той посочи, че по данни към края на ноември свинете у нас са 956 147. Имало около 40% свине в България, които не били регистрирани.
От асоциацията обявиха, че ще се борят за увеличение на производството у нас. По техни данни необходимостта от свине е около три милиона, а сега се отглеждат един милион.
От догодина няма да може да се внася телешко и пуешко от Бразилия заради високите мита.
Борислав Николов, собственик на "Бони Оборот" каза, че от Европа ще дойдат отпадъчните меса, а не хубавите. Като изход той посочи увеличението на животновъдството у нас.