Целта на тази процедура е да се създадат клонирани ембриони, от които да се взимат стволови клетки за лечение на различни заболявания.
Терапевтичното клониране, част от което е клонирания ембрион, е разрешено във Великобритания. Учените смятат, че то има голям потенциал при борбата с болести като Паркинсон, Алцхаймер, парализа, диабет.
Надеждата е, че с този метод могат да бъдат произвеждани "резервни части" за човешкото тяло. Според експертите едно от полезните приложение на разработката е създаването на модели на заболяванията, които могат да послужат за тестване на нови лекарства и по-доброто разбиране на болестите.
Освен това тя може да помогне и за опазването на застрашени от изчезване видове.
"Теоретичното доскоро обещание за клониране бързо става реална възможност благодарение на скоростта, с която науката напредва в тази насока", отбелязва "Таймс".
Вестникът обаче предупреждава, че прибързаното използване на терапии, базирани на създадените стволови клетки, може да застраши живота на пациентите.
Не са малко критиците на тази научна техника, които смятат, че тя е крайно неетична. Те гледат на нея като на заплаха, тъй като може да доведе до клонирането и на хора.
Репродуктивното клониране (т. е. на човешки ембриони, с намерението от тях да бъдат отгледани деца) беше забранено преди 4 години.
В редакционна статия на "Индипендънт" се казва, че не бива да се страхуваме от този "смел, нов свят на надежди", предлаган от откритието. Вестникът отбелязва, че е естествено клонирането да поставя етични и морални дилеми.
Но страховете са неоправдани, ако хората разберат, че основната цел на тези изследвания е не да създават клонирани ембриони като самоцел, а стволови клетки за индивидуална терапия, посочва изданието.
Дори поддръжниците на тази техника обаче признават, че предстои много работа, за да се усъвършенства тя.