Н ай-новата стъпка на британското вътрешно разузнаване МИ-5 (MI5.gov.uk) по пътя към по-голяма прозрачност - първото интервю на действащ генерален директор в 100-годишната история на агенцията, бе съпътствана с ограничения.
Можехме да кажем къде сме взели интервюто - в централата на службата Темз хаус на брега на Темза в района Милбанк, но от съображения за сигурност бяхме помолени да не оповестяваме на кой етаж сме и какво е разположението на стаята, в която разговаряме, разказват журналистите, поканени на пресконференцията.
Както посочва самият Джонатан Еванс, 50-годишен служител от службите за сигурност, който смени Елайза Мънингам-Бълър през 2007 г. на поста шеф на МИ-5, интервюто е необичайно събитие.
Съвсем в реда на нещата обаче той подчерта, че не възнамерява да разгласи всичко за агенцията - т.е. да говори за настоящи операции или за подробности как се подслушват заподозрени и засичат техните комуникационни средства.
Еванс дава ясно да се разбере, че подобна информация няма да има и в първата официална история на контраразузнаването, написана от историка от Кембридж Кристофър Андрю. В същото време обаче той дава възможност да се проникне в начина на мислене на служителите му.
По думите му от години насам в МИ-5 съзнателно са се насочили към наемането на жени от колежа за жени "Челтнам лейдис колидж", както и от други учебни заведения. Средната възраст на служителите, които са над 3000 души, е под 40 години. Близо половината от тях - 47 на сто, са жени, а 8% са от етническите малцинства.
До 2011 г. МИ-5 ще наброява 4100 души, което е два пъти повече от състава на агенцията по време на атентатите на 11 септември 2001 г. Искането за увеличаване на човешките ресурси бе прието бързо от министрите, притеснени от възможността за нови терористични нападения.
Според Джонатан Еванс не може да има гаранции в света на разузнаването. Служителите в МИ-5 вземат приоритетни решения на базата на информацията към дадения ден.
Какво да се разследва и какво не е плод на преценка, която невинаги се оказва правилната, признава шефът на контраразузнаването. Ръководената от него агенция бе подложена на критика във връзка с атентатите от 7 юли, например, когато стана ясно, че Мохамед Сидик Хан, който по-късно се оказа лидерът на атентаторите, е влязъл в полезрението на МИ-5 по повод на друга операция. От агенцията посочиха липсата на ресурси и необходимостта да се определят приоритети като причина Хан да не бъде проследен.
Може би предвиждайки предстоящата критика, Еванс каза: "Напълно възможно е бъдещият атентат или опит за атентат да бъде извършен от хора, за които не сме имали никаква информация". Според него обаче е по-лесно да се идентифицира заподозрян в терористична дейност, отколкото да бъдат дерадикализирани млади ислямисти.
Джонатан Еванс смята че контраразузнаването е постигнало огромен напредък в борбата с "Ал Кайда" на своя територия и е успяло "да държи главите на екстремистите сведени", но няма възможност да следи всеки един от тях по всяко време.
По негови данни голям брой британски граждани мюсюлмани пътуват всяка година през последното десетилетие до лагери за обучение на терористи в Ирак, Афганистан, Пакистан, Сомалия. Нападателите от атентата в Мумбай също са имали индиректни връзки с Великобритания.
Еванс не разкри какво мисли за предложението на правителството заподозрени в тероризъм лица да могат да бъдат задържани без обвинение 42 дни - предложение, което бе заклеймено от неговия предшественик Мънингам-Бълър в речта й в Камарата на лордовете. Той вече е посочвал, че за разлика от полицията, МИ-5 няма мнение по въпроса. По думите му службата е възприела внимателен подход към въпроса за човешките права и, по думите на един от нейните служители, водил разпити по време на Втората световна война, малтретирането е контрапродуктивно.
Шефът на вътрешното разузнаване не коментира твърденията за тайно споразумение между британското разузнаване и ЦРУ, както и с други служби за малтретиране и тайно предаване на заподозрени в тероризъм, включително на британски граждани и живеещи във Великобритания, които в крайна сметка са се озовали в затвора в Гуантанамо. Тези твърдения бяха обект на разследвания и съдебни дела.
Той защити парламентарната комисия по въпросите на разузнаването и сигурността, чиито заседания са закрити. "Тя работи много ефикасно, защото същността на дейността на разузнаването е такава, че за нея не може да се говори."
Джонатан Еванс заяви, че не се противопоставя на създаването на комисия, чиито членове да бъдат избрани от Камарата на общините и чиито заседания понякога да бъдат открити, стига дадената информация да е била обсъдена преди това на закрити заседания.
Ръководителят на МИ-5 добави, че никога британските служби за сигурност и за разузнаване - контраразузнаването МИ-5, външното разузнаване МИ-6 и Центърът за електронно подслушване, не са си сътрудничели по-ефикасно от сега.
Не на последно място Джонатан Еванс предупреждава, че икономическата криза може да се превърне във "вододел" с възможни последици от национален характер и в областта на сигурността в дългосрочен план. Той не хвърли повече светлина върху въпроса освен забележката, че Западът ще бъде по-малко доминиращ в икономически аспект.