Р усия не трябва да се страхува от сближаването на Украйна с НАТО, заяви американският президент Джордж Буш на обща пресконференция с украинския си колега Юшченко в Киев.

Не трябва да се страхувате от това, г-н Путин, каза Буш, припомняйки думите, с което се обърнал към руския президент неотдавна.

Украйна, както и Грузия, води засилен диалог с алианса за членство. Двете страни искат да преминат към следващия стадий, т.нар. план с цел присъединяване, което ще ги направи официални кандидатки за членство.

Американският президент подкрепи желанието на двете страни да станат официални кандидатки за членство в НАТО. Русия няма да има право на вето на срещата в Букурещ тази седмица, каза още Буш в Киев.

Виктор Юшченко заяви, че присъединяването на неговата страна към Плана за действие за членство в НАТО и членството в алианса съответстват на националните интереси на Украйна.

Още веднъж искам твърдо да заявя: ръководя се от един въпрос - искам да се донесе на тази страна спокойствие и стабилност, по-специално стабилна сигурност, каза той.

Украйна е губила независимостта си, тъй като не е имала никакви външни гаранции за своя суверенитет, подчерта Юшченко.

Русия може да се оттегли от договора за приятелство с Украйна - това ще стане, ако Киев получи зелена светлина за подготовка за влизане в НАТО. В Държавната Дума днес се обсъжда план за действие на руската страна в подобен случай.

Разтрогването на договора е един от общо четири варианта, който е и най-твърд.

Приближаването на НАТО към границите на Русия е неприемлива ситуация и ние ще правим всичко възможно това да не се случи, заяви председателят на Държавната Дума Борис Гризлов.

Пред депутатите говори и заместник-министърът на външните работи Григорий Карасин. Той заяви, че евентуалното влизане на Украйна в НАТО ще доведе до дълбока криза в двустранните отношения.

"Това ще се отрази и на общоевропейската сигурност. Затова избор трябва да направи и Западът, какви отношения с Русия съответстват на техните интереси", каза Карасин.

Пред националната телевизия, румънският президент Траян Бъсеску заяви, че Русия не би трябвало да вижда в НАТО заплаха. Според него проблемът е в това, че Москва не може да се освободи от логиката на времето на Студената война.

"Не трябва да се казва, че членовете на НАТО представляват заплаха за Русия. Русия е наводнена от терористични нападения и това е факт, за който знае и НАТО. Защо не може да се освободим от логиката на Студената война? Кой може да си помисли, че НАТО ще нападне Руската федерация", заяви Бъсеску по телевизията.

Франция обаче няма да подкрепи искането на бившите съветски републики Грузия и Украйна да станат членове на НАТО и това я поставя в позиция, противоположна на САЩ, предаде Ройтерс, като се позова на френския премиер Франсоа Фийон.

"Франция няма да даде зелена светлина на присъединяването на Украйна и Грузия. Имаме мнение по този въпрос, което е различно от това на САЩ", заяви той.

"Ние сме против влизането на Грузия и Украйна, защото смятаме, че това не е верният начин за балансиране на властта в Европа и между Европа и Русия. Искаме да водим диалог с Русия по този въпрос," каза Фийон.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

Американската армия планира масивно увеличение в използването на дронове

Свят Преди 1 час

В Украйна и Черно море дроновете променят начина, по който се водят войните

,

Зеленски: Сделката за полезните изкопаеми е първият резултат от срещата с Тръмп

Свят Преди 1 час

Зеленски каза още, че сделката за полезните изкопаеми отваря пътя за модернизиране на промишлеността в Украйна

,

Какво предвижда споразумението между САЩ и Украйна

Свят Преди 3 часа

То беше подписано след дълги преговори и обрати

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Свят Преди 4 часа

„Върховната цел е победата над враговете ни и ще я постигнем“, заяви още той

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Свят Преди 4 часа

Президентът Доналд Тръмп публично подкрепи Уолц след избухването на скандала „Сигналгейт“

,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 5 часа

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Свят Преди 5 часа

Вучич също така заяви, че ще напусне политиката сам, а не защото някой ще го свали от власт

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 6 часа

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Агата Кристи "ще води" курс по творческо писане с помощта на AI

Любопитно Преди 6 часа

Обучението включва ИИ, изображения и възстановени аудиозаписи, пресъздаващи думи на авторката

д

От днес декларираме коли, купени от чужбина

България Преди 6 часа

Тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

България Преди 7 часа

17-годишен е с повдигнато обвинение и е направил пълни самопризнания, съобщиха още от прокуратурата

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 7 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 7 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 8 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 8 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 8 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.