У чени възнамеряват да започнат мащабен екологичен експеримент тази седмица, включващ промяна в състава на океанските води - вид "наторяване", който според техни критици е опасен за околната среда и в нарушение международното право.
Експериментът (LOHAFEX), който трябва да бъде проведен в Южния океан, цели да предизвика бурен цъфтеж на планктона, като в тези количества той ще бъде видим дори от космоса.
Идеята на учените - предимно от Германия и Индия, както и двама британци, е да се "инжектират" около 20 тона железен сулфат в област от около 300 кв.м в океана, която се пада някъде по средата между нос Хорн и нос Добра надежда. По този начин те се надяват да се противопоставят на ефекта от глобалното затопляне и измирането на китовете.
Тъй като във водите има недостиг на желязо, се очаква процедурата да доведе до "експлозивен" цъфтеж на планктона, който пък ще "абсорбира" въглеродния диоксид от въздуха.
Според еколозите когато планктонът умре, той ще потъне дълбоко в морските води, отнасяйки на дъното за векове напред и газа, който се смята главен виновник за климатичните промени.
В зависимост от мащаба, в който се прилага тази техника, тя според изследователите може да обуздае набиращото скорост глобално затопляне, като същевременно увеличи количеството храна за китовете.
В последната минута обаче революционната идея попадна под критиките на международни природозащитни организации и учени, съмняващи се в ефикасността му, които вече призоваха твърдо за отмяната му.
Критиците на "океанското наторяване" са дълбоко разтревожени, че то може да има унищожителни и непредвидими последици за световния океан, като доведе дори до погубването на огромни морски територии и освобождаването на метан и азотен оксид, които на свой ред да засилят още повече процеса на глобално затопляне.
Експертите се опасяват още, че планктонът има способност да абсорбира слънчевата светлина, което да доведе до прекомерно нагряване на водната повърхност и засилване на климатичните промени.
Миналия май Конвенцията на ООН за биологичното разнообразие забрани тази практика, като разреши изключения само за малки научни изследвания в рамките на крайбрежните ивици.
Въпреки това обаче експедицията - организирана съвместно от Института "Алфред Вагнер" за полярни и морски изследвания в Бремерхафен и Националния институт по океанография в Гоа, Индия - се отправиха на мисия този месец.
Обезпокоените природозащитници, предвождани от базираната в Канада група ETC, настояха германския министър на околната среда Сигмар Габриел, да спре експеримента.
Правителството на страната замрази проекта временно, но по-късно даде "зелена светлина" на научната мисия.
"След проучване на експертни доклади, аз съм убедена, че няма никакво научно или законово възражение срещу експеримента", заяви германският федерален министър на образованието и науката Анет Шаван, защитавайки решението си да пусне в действие експеримента.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!