Коалиция "За България" възрази срещу включването в комисията на депутата от НДСВ Енчо Малев заради конфликта му на интереси като собственик на една от най-големите хлебопроизводителни фирми в страната "Добруджански хляб". Мнозинството не уважи мотивите на левицата и това беше изтълкувано като нежелание парламентът да излезе с принципна позиция по зърнения проблем.
Рано е да се говори за зърнена криза в България; засега има само недоимък, обявиха междувременно от Асоциацията на фермерите в България. За да се преодолее зърненият недостиг, трябва да се работи в няколко направления, смятат от асоциацията.
"Първо, държавата трябва да създаде свободен зърнен пазар. Цените, по които се изкупува пшеницата, не бива да се определят от някого", смята директорът на фирма "Булагро земеделска компания" Ненко Ненков. Зърното е борсова стока, която се влияе от световните пазари, обоснова се той.
Вторият проблем бил неинформираността на зърнопроизводителите - те не знаят какво става по света, какви са тенденциите на световните зърнени пазари, в кои райони на земното кълбо се очакват излишъци, за да си направят сметка към кои култури да насочат своята дейност. Според фермерите следващата много сериозна причина, която затормозява земеделието, е раздробяването на земята на хиляди малки парцели.
Агрономите начертаха още няколко проблема, които стоят през българското земеделие. Те смятат, че държавата трябва да започне да субсидира реалното производство на зърно, а не да се отпускат средства само за засети площи. Освен това 25-30% от земята в България не се обработва и това също трябва да се промени.
Според Ненко Ненков, за да се избегне спекулата на пазара, държавата трябва да се намесва, за да държи на едно ниво пазарната цена. Братята Ненко и Даниел Ненкови ("Булагро земеделска компания" ООД) получиха годишната награда "Агробизнесмен 2003" на вестник "Български фермер".