Данните бяха представени от председателя на КНСБ Желязко Христов на среща на синдикатите и работодатели с депутати от НДСВ.
Констатацията е следната: Първо икономическа разруха - пет пъти по-малко промишлено производство, закрити 2 милиона работни места, безработните са над 1 милион, земеделието умира, износът спада. Второ срив на доходите - днес българите купуват 503 хляба, 35 килограма свинско месо, 822 литра мляко и 70 кг сирене по-малко отколкото преди 1990 г. Трето, не получени работни заплати в размер на 137 милиона лева. Четвърто, масова бедност - 76,8% от хората едва свързват двата края. Пето, трудови и социални права - те са под непрестанна атака на самозвани работодатели и услужливи политици. Шесто, демографска катастрофа - българите са с 975 000 по-малко, емигрантите са близо 700 000, регистрирани са 162 000 аборта и 17 000 самоубийства. Седмо, здравеопазването е в хаос - 1 милион българи нямат личен лекар, появиха се пак туберколоза, малария, рахит, коремен тиф, плащаме здравни вноски още веднъж в болниците. Осмо, образованието е в криза - 238 108 деца са извън училищата, увеличават се селищата без училища и броят на неграмотните българи. Девето, културата е забравена - националните цености загиват.
Срещата на синдикатите и работодатели се състоя по инициатива на депутатите от управляващото мнозинство. Народните избраници, синдикатите и работодателите бяха единодушни, че страната ни трябва да има нова икономическа и социална политика, насочена към хората и бизнеса.
Работодателите и синдикатите поискаха радикални промени в законодателството - за социални и защитни мерки при приватизацията на БТК и въвеждане на диференцирана ставка на данък добавена стойност (ДДС) за стоките от първа необходимост като храна, лекраства и др.
Държавата не трябва да се оттегля от регулирането на цените на тока, парното и водата, заявиха синдикатите. Според депутата от НДСВ Димитър Ламбовски приходите от целева приватизация в енергетиката трябва да се използват за стимулиране на отрасъла.