Учени, начело с председателя на БАН акад. Никола Съботинов, запалиха свещи и блокираха за 25 минути движението по бул. "Цар Освободител" в района пред Народното събрание и академията.
Протестният митинг-шествие завърши с поставяне на свещи пред паметника на Климент Охридски в градинката между парламента и Националната художествена академия.
"С днешния мълчалив протест ние демонстрираме нежеланието си да се реализират плановете за ликвидирането на БАН като национален изследователски център", каза акад. Съботинов.
По думите му в БАН няма по-малко важни институти. Всички са взаимосвързани и са национално значими за българското общество.
Той отбеляза, че е недопустимо академията да не е поканена да участва в създаването на новия закон за БАН.
В четвъртък ще се проведе и Общото събрание на Българската академия на науките, което вероятно ще вземе решение за крути протестни действия, които да излязат извън София.
Лидерът на БСП Сергей Станишев каза, че не искат да политизират протеста на учените от БАН, но структурите на партията са готови да се включат в инициативите.
Днес се проведе и поредният студентски протест в столицата,
който завърши с внасяне на папка с искания в Министерския съвет от ректора на Софийския университет проф. Иван Илчев.
Той бе подкрепен от 500 души, а от трибуната на митинга проф. Илчев призова управляващите за справедливост и държавническа политика.
"Не искаме нито милост, нито подаяния.", каза той.
Недоволството на протестиращите е предизвикано, защото "в това, което искаме - качествено образование не утре, не вдругиден, а днес, се кълнат всички. Ние обаче обръгнахме на говорене, искаме дела", каза проф. Илчев.
Академичният съвет на университета призова управляващите още за инвестиции, но "не в образование, а в качествено образование, и не в наука, а в качествена наука".
Преподавателите от Алма матер, бившите ректори и цялото сегашно ръководство за пореден път настояха образованието да стане национален приоритет и за диференцирано разпределение на средствата според качеството на образованието.
Кратък разговор с протестиращите студенти има и председателят на Народното събрание Цецка Цачева.
Тя отхвърли ултиматума като средство за общуване и призова за диалог.
Като единствена възможност за промяна в бюджета, която да удовлетвори исканията на протестиращите, Цачева посочи това да стане преди влизането му на второто четене.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!