Често прокуратурата е удобен начин да се потуши конкретен скандал чрез прехвърляне на топката с ясно съзнание, че тя няма особена отговорност по казуса.
Това заяви главният прокурор Борис Велчев пред БНР.
През последните 10 дни поне пет пъти някой е внесъл нещо в прокуратурата, което очевидно не е от нейната компетенция - това е нещо, което не престава, разказа той.
Велчев напомни, че прокуратурата е длъжна да разгледа всеки постъпил сигнал.
"Не ни е приятно това, но ние нямаме правото на преценка по целесъобразност", добави той.
Иска ми се да престанем с политиката на постоянна криминализация, посочи още Велчев.
По отношение на очакванията, че прокуратурата трябва да направи нещо за криминализиране на осигуровките, миньорските заплати и гражданството, давано от вицепрезидента Ангел Марин, главният прокурор обясни, че ако тези въпроси имат отношение към прокуратурата, то тя ще си свърши работата.
По думите му рано или късно много от текущите скандали стигат до прокуратурата.
"Не зная какво може да направим с неплащането на заплатите на миньорите. Криминализацията за неплащане на осигуровки е правено упражнение, но много ми се иска да престанем с политиката на постоянна криминализация", добави Велчев.
По думите на обвинител номер едно споразумението между защита и прокуратура е много полезен институт за наказателния процес, защото спестява страшно много процесуални усилия и страшно много време.
Това не е създадено в угода на прокурорите и съдиите, а е създадено като по-бърз способ за постигане на справедливост, заяви Велчев.
"Когато обаче споразумението не излъчва сигнал, че чрез него се извършва справедливост, то може да бъде оспорено.
Аз не твърдя, че тези колеги, които предусещат проблеми, свързани с обезщетенията, не са прави. Прави са и това го има. Въпрос на баланс е", коментира главният прокурор.
По думите му критиките на ЕК към прокуратурата не са за проблеми от структурен характер.
"Никой не ни е казал, че в България има голям проблем с оправдателните присъди. Недоверие будят оправдателните присъди по определен незначителен кръг дела, но които са възприети като знакови от ЕК", смята Велчев.
Главният прокурор оспори твърденията, че повечето от водачите и членовете на тиражираните престъпни групи са на свобода.
"В статистиката няма нищо притеснително. Не знам защо си мислите, че по-голямата част от тези хора са на свобода. Броят на осъдените за участие в организираните престъпни групи стабилно, устойчиво и съществено нараства последните пет години. Фигури, които бяха недосегаеми от 20 години, от 5 години далеч не са недосегаеми", допълни Велчев.
Борис Велчев беше категоричен, че след като изтече мандатът му след 11 месеца, няма да се занимава с политика.
"Не очаквам никакви мостове за никакви постове. Реалистичното ми очакване е свързано с моята университетска практика. По никакъв начин, никога, под никаква форма, не бих се занимавал с политика. И посланик нямам намерение да ставам, защото не се чувствам подготвен за това", заяви той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!