Президентът Георги Първанов наложи вето на част от промените в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), приети на 25 март.
Държавният глава оспорва два текста - за въвеждането на резервен защитник и за издаването на осъдителна присъда само въз основа на данните от специални разузнавателни средства (СРС) и показанията на анонимен свидетел.
В мотивите си Първанов твърди, че назначаването на резервен защитник против волята на обвиняемия противоречи на чл. 6, т. 3 от Европейската конвенция за защита правата на човека, в която се казва, че всеки, обвинен в извършването на престъпление, има право "да се защитава лично и да ползва адвокат по свой избор", както и на чл. 14, т. 3, буква d от Международния пакт за граждански и политически права.
Президентът посочва, че новоприетата разпоредба влиза в противоречие с чл. 98, ал. 2 от НПК, според който защитникът е задължен да съгласува с обвиняемия основните линии на защитата.
Така, пише в мотивите, се нарушава сериозно правото на защита на обвиняемия и равенството на страните.
Що се отнася до предизвикалия разгорещени дебати текст, който дава възможност осъдителна присъда да се издава само с данните от СРС и анонимни свидетелства, Първанов посочва, че те не могат да бъдат единственото основание.
По думите му комбинацията от тях
поставя под сериозно съмнение справедливостта на процеса и достоверността на доказателствата
Държавният глава посочва, че споделя усилията да се ограничи формализмът и да се ускори наказателното производство.
Той обаче отбелязва, че стремежът към ефективно противодействие срещу престъпността не може да поставя в опасност основополагащи принципи и ценности на правовата държава, демократичното общество и правата на гражданите.
Първанов твърди, че оспорваните от него текстове крият риск от съдебни грешки и осъдителни присъди срещу България в Международния съд по правата на човека в Страсбург.
Коментарът на премиера Бойко Борисов за наложеното вето беше лаконичен.
Той каза, че мотивите на президента ще бъдат разгледани внимателно, а ГЕРБ ще излязат с писмена позиция по въпроса.
"Ще кажем кое ще приемем и кое не и защо. Служебният защитник трябва да го има, анонимният свидетел - хубаво е текстът да се прецизира, за да са спокойни всички, че няма да има нито един незаконно осъден", каза Борисов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!