Следовател потвърди пред съда днес, че е получил 20 хил. евро за покриване на разследване срещу бившия военен министър Николай Цонев и това е било документирано със специални разузнавателни средства.
Софийският градски съд даде ход на делото срещу Николай Цонев, съдията Петър Сантиров и бившия главен секретар на Министерството на финансите Тенчо Попов.
Тримата са подсъдими за подкуп, предназначен за следователя Петьо Петров, който е работел по разследване срещу Цонев.
Миналата седмица Софийският градски съд призна за невинен и оправда Николай Цонев по обвинението, че е купил за нуждите на Министерството на отбраната мобилен завод за метални конструкции и така ощетил бюджета с около 8 млн. лв.
Преди началото на съдебното заседание Петър Сантиров коментира, че е огорчен заради това, че влиза в съдебната зала като подсъдим. Нормално е всички съдии да си направят отвод, тъй като сме работили заедно, коментира Сантиров факта, че почти всички негови колеги от градския съд отказаха да гледат процеса.
Пръв като свидетел бе разпитан следователят Петьо Петров, който е работил по случай, касаещ проект по системата "Странджа 2" в Министерството на отбраната.
Петров дава показания пред съда повече от час половина.
Той заяви, че Петър Сантиров го е потърсил, за да "оправи" делото срещу бившия военен министър. Петров обясни, че със Сантиров са обсъждали сумата от 50 хил. евро или 100 хил. лв. и уточни, че на 16 март е подал докладна записка за този случай, събрал се е екип и зам.-градският прокурор е бил запознат.
След това следователят имал поредица от срещи със Сантиров и Тенчо Попов, на които бил с микрофон, скрит под широка риза. Той не е искал да ходи "като клошар", но бюджетът на ДАНС не позволявал да се облича "по-разнообразно".
Петров и Сантиров се разбрали да се работи за прекратяване на делото срещу Цонев. Свидетелят заяви, че е искал да се срещне със самия Цонев, но това не се е случило.
На 1 април Петьо Петров получил плик с 20 хил. евро, в банкноти по 200 евро, като Тенчо Попов е признал, че трудно са събрали средствата – от три места.
От записаните разговори, които бяха цитирани в залата, стана ясно, че първоначално договорената сума е била 100 хил. евро, но тъй като бил цитиран случай, при който Цонев си платил 30 хил. евро за "смачкване" на друго дело, сумата била намалена на 50 хил.
С моя арест, който беше определено казано зловещ,
освен личното ми унижение, се целеше да бъде унижена българската армия,
каза Николай Цонев пред журналисти преди заседанието на съда.
Цонев заяви, че по времето, когато е бил министър, в Министерството на отбраната имало пълно спокойствие, хората получавали високи заплати и той оставил 50 млн. в резерв.
"Никакъв проблем не е имало в МО. Сега защо аз съм най-атакуваният министър, вие трябва да разследвате", обърна се той към репортерите.
Цонев коментира и скандала, станал известен в последните дни като "бръмбаргейт" в армията. Той увери, че в хотел Шипка не е имало никакви камери, никой не е сниман и не е шантажиран.
По мое време в хотела имаше две камери – една срещу секретна секция и една срещу рецепцията, каза Цонев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!