"Държавата и бизнесът е крайно време честно и откровено да си поговорят за състоянието на българската икономика, за нейната конкурентоспособност. Защото дистанцията между нас и страните от Централна и Източна Европа се увеличава". Това заяви президентът Румен Радев при откриването на бизнес форум.
Държавният глава смята, че икономиката ни е поставена пред сериозни предизвикателства, трябва да се преструктурира и е дошло време за стратегически решения.
"Никоя икономика не може да бъде успешна, ако законодателната изпълнителната и съдебната власт не създаде подходящи условия за инвеститорите", смята Радев. В тази връзка той обърна внимание и за типа инвеститори, които привличаме.
"Само инвестиции в индустрията може да гарантират устойчив темп на развитие на икономиката“, убеден е президентът. "Бизнесът и държавата трябва да обсъдят 3 важни неща - какво е състоянието на икономиката, какви цели гоним, как да постигнем тези цели и какви инвеститори привличаме", коментира президентът.
Държавният глава смята също, че стои въпросът има ли дисбаланс в съотношението добри икономически показатели, ръст в икономиката и същевременно да може да се усети от гражданите като жизнен стандарт, здравеопазване.
Президентът Румен Радев беше прав в своето изказване, че е нужен дебат за адекватна диагностика къде се намираме и за амбициите къде искаме да отидем, но не беше прав, че ще се опитам да ви зареждам със здравословен или нездравословен оптимизъм, каза вицепремиерът Томислав Дончев по време на икономическия форум.
"Направих си труда да проверя какъв е бил БВП по време на социализма и открих, че БВП сега е 2.5 по-висок от 1987 година. Но това не е повод нито за радост, нито за гордост, а е част от адекватната диагностика. Трябва да разчертаем мерки, какво да правим оттук нататък и би било чудесно тези мерките да са консенсусни", каза вицепремиерът. За нас свободното движение на хора и стоки може да е със знак плюс, защото повишава експортните ни възможности и със знак минус, защото е причина за тежката демографска ситуация в страната, посочи той.
Два са начините за по-добро благосъстояние - първото е икономиката да произвежда повече и втората - как се разпределя националното богатство - сега това богатство е нерентабилно разпределено, каза още Дончев. Вицепремиерът смята, че държавата може да си позволи да заделя през следващия програмен период по 3-4 млрд. лева в направления, свързани с икономика на знанието.
Правителството поддържа стабилна фискална позиция като основа за конкурентоспособност на икономиката, коалицията която подкрепя правителство, е заявила, че данъчното облагане няма да се променя на ниво държава, каза по време на форума финансовият министър Владислав Горанов.
През следващите няколко месеца нашите усилия ще са насочени за успешното завършване на проекта за установяване на тясно сътрудничество с ЕЦБ по отношение на банковия надзор и едновременно с това и кандидатстване, и надявам се включване, на българския лев във валутно обменния механизъм на еврото, посочи Горанов. Това се предпоставки за подобряване на инвестиционния климат и на позицията на България в рамките на ЕС, каза финансовият министър .
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!