П арламентарната комисия по правни въпроси подкрепи възможността да се гласува и дистанционно по електронен път.
На днешното си заседание депутатите обсъждаха проведения на 25 октомври 2015 г. национален референдум с въпрос за електронното гласуване.
До 29 февруари правната комисия трябва да обсъди на първо четене всички постъпили и новопостъпили законопроекти, свързани с Изборния кодекс, включително законопроекти, предвиждащи въвеждането и на електронно гласуване.
До края на април пък депутатите от правната комисия ще трябва да излязат с доклад за второ четене на приетите на първо гласуване законопроекти на Избирателния кодекс.
Предстои днешното решение да бъде обсъдено и гласувано в пленарната зала на Народното събрание.
Заедно с местните избори през октомври миналата година се проведе и референдум за електронното гласуване.
В референдума с "да" гласуваха 1 883 411 граждани или 69,52 процента от участвалите, а с "не" - 704 182 избиратели, което е 25,99 процента от гласувалите на референдума.
Тъй като избирателната активност на него бе по-ниска, отколкото на последните избори, когато бе 49,5%, референдумът няма сила на закон, а въпросът за електронното гласуване трябва да бъде решен от народните представители.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!