Президентът Росен Плевнелиев подкрепя възможността за провеждане на електронен вот на първия референдум в страната ни, който ще бъде за бъдещето на ядрената енергетика на България, както и на парламентарните избори.
Това съобщиха от прессекретариата на президента.
Референдумът по проекта АЕЦ "Белене" ще бъде проведен до три месеца, обяви в Сандански енергийният министър Делян Добрев.
Според него обаче въпросът, на който ще отговарят гражданите, трябва да бъде формулиран от Народното събрание. Конкретният въпрос трябва да бъде обсъден чрез дебати в Народното събрание и народните представители да го формулират по най-правилния начин, да е допустим по българското законодателство и да дава ясен отговор на всички въпроси, които ние имаме. Това е в компетенцията на народните представители, но каквото и да се пита, отговорът на този въпрос трябва да е достатъчно ясен, смята Добрев.
Въпросът за въвеждане на електронно гласуване на предстоящия през 2013 г. парламентарен вот беше обсъдена в президентската институция в рамките на дебата по промените в изборното законодателство, припомни днес държавният глава.
"Това е много добра идея, но дали сме готови, на този въпрос трябва да отговори изпълнителната власт. Много ще се радвам, ако имаме такава готовност, лично аз се съмнявам, че ще имаме готовност толкова скоро, но си го пожелавам, подкрепям го от все сърце и искам да стане", каза президентът.
"Имаме златен шанс именно с дебата и с подготовката на референдума да покажем цялата истина за българската енергетика и съм оптимист, че това ще се случи в парламента", коментира Плевнелиев пред медиите.
По този начин, според държавния глава, гражданите ще припознаят парламента като място за качествен дебат и ще са мотивирани да гласуват.
Росен Плевнелиев беше категоричен, че
не може да има референдум за конкретен проект,
а въпросът трябва да бъде принципен.
Държавният глава откри в София швейцарска инвестиция за близо 10 млн. лева за производство и сглобяване на фиброоптични компоненти за комуникационни мрежи. Компанията е един от най-големите доставчици на фиброоптични кабели в света, а в производството са ангажирани 100 млади и висококвалифицирани българи.
Два пъти повече са инвестициите в страната ни тази година
спрямо предходната, коментира президентът Плевнелиев.
Той подчерта, че структурата на преките чуждестранни инвестиции вече е променена. 85% от тях са в производствени предприятия и в машини, а едва 15% са в недвижими имоти и търговски центрове.
Знаем как да се позиционираме по пътя на технологиите, а българските специалисти са талантливи и добре образовани, каза държавният глава на церемонията по откриването на новото високотехнологично предприятие.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!