Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) съобщи, че ще "продължи постмониторинговия диалог с българските власти във връзка с реформите в съдебната система, свободата на медиите и прозрачността на собствеността им, както и за промените в Изборния кодекс".
ПАСЕ приветства "значителния напредък на България в посока изпълнение на оставащите ангажименти" и изтъкна, че София е предприела редица важни мерки, предназначени да приложат препоръките на Асамблеята.
Организацията приветства усилията на страната да наложи всеобхватна законодателна и административна рамка и да приложи необходимите основни реформи, в частност законите за функциониране на съдебната система.Въпреки това ПАСЕ настоя, че административните и съдебните власти трябва да поемат пълна отговорност за реформите и отбеляза, че
"част от основните принципи, като например независимостта на съдебната система, невинаги са били спазвани напълно".
Относно мерките на София за борба с корупцията и организираната престъпност Асамблеята посочи, че част от проблемите остават неразрешени.
"Липсват резултати от гледна точка на окончателните съдебни решения при делата за корупция по високите етажи". По тази причина ПАСЕ призова България да предприеме редица мерки, с които "да затвърди устойчивостта и необратимостта на реформите" и подчерта, че ще продължи да следи отблизо развитията в страната.
"ГЕРБ са виновни за поредния шамар върху образа на България"- така говорителят на БСП Ангел Найденов коментира решението на ПАСЕ да продължи постмониторинговия диалог с България в областта на реформите в съдебната система, свободата на медиите, промените в Изборния кодекс.
"Не е тайна, че отпадането на мониторинга беше обвързано с промените на Изборния кодекс", отбелязва Найденов. Той посочва, че приемането на промените, освен отговор на препоръките и бележките на международните наблюдатели, включително и от ПАСЕ, е третирано и като съответствие с демократичните стандарти, приети от всяка една страна членка на Съвета на Европа.
"Ние многократно предупреждавахме, че блокирането на приемането на тези промени, инатът на партия ГЕРБ и пълният непукизъм, който проявяваха в правната комисия и в пленарната зала, ще има негативни последици", заявява говорителят на БСП.
Според него резултатът от гласуването в ПАСЕ е показателен за това, че правото на хората да гласуват и техният глас да бъде отчетен обективно е свещено. "Несъобразяването на ГЕРБ с препоръките на международните наблюдатели и с предложенията ни за промени в Изборния кодекс е нелепо и неуместно. А сега можем да добавим - и недопустимо", отбелязва говорителят на НС на БСП. Той е категоричен, че нямат основание нападките към представителите на опозицията в българската делегация в ПАСЕ.
"Техните резерви към отпадането намониторинга и тяхното гласуване отговарят на нагласите на мнозинството от българските граждани, които нямат доверие в днесуправляващата партия ГЕРБ", отбелязва Ангел Найденов.
ГЕРБ са съгласни да се върне обсъждането на промените в Изборния кодекс
в пленарната зала на НС, каза по-късно през деня председателят на парламентарната комисия по правните въпроси и зам.-председател на ПГ на ГЕРБ Искра Фидосова след продължилата повече от два часа среща на представители на ПГ на партията с посланиците на страни членки на ЕС.
Фидосова поясни, че приемат някои от предложенията на опозицията като това да се запише в ИК, че в ръководствата на избирателните комисии трябва да има поне един представител на опозицията.
Тя добави, че в тази ситуация трябва да се направи и легална дефиниция на "опозиция". Тя е съгласна с предложението на левицата за опозиционни да се приемат тези политически сили, които при формирането и гласуването на кабинета са гласували против. Това безспорно са БСП и ДПС, добави Фидосова.
Добавянето на задължително условие - едно място в ръководството на избирателните комисии задължително да е на опозицията, с нищо няма да промени ситуацията, каза Фидосова и добави, че и сега от опозицията имат по двама представители в много от комисиите, а ГЕРБ има само 31 ръководни места.
Като компромис по друг спорен текст в промените от ГЕРБ предлагат всяка секционна избирателна комисия да има ксерокс, така че всеки участник в изборния процес да получи копие на избирателния протокол.
Няма проблем на копието да се поставя мокър печат, смята Фидосова.
Тя смята още, че идната седмица може правната комисия да се събере и да излезе с допълнителен доклад по промените в Изборния кодекс, и в първата седмица на февруари кодексът да влезе за обсъждане в пленарната зала.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!