Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика отхвърли предложението да бъдат изслушани депутатите, участвали в инсценираното представяне на скъпи телефони.
Искането беше отхвърлено с вота на Бойко Великов ("Коалиция за България") и Димо Гяуров ("Синята коалиция"), които гласуваха "въздържал се".
За включването на точката в дневния ред беше ротационният председател на комисията Валентин Николов ("Атака").
Мотивът на Гяуров и Великов за отхвърляне на точката от дневния ред беше, че комисията няма правни основания да изслушва депутати, както и да приема становище, защото няма правила, свързани с парламентарната етика, по които да работи.
"Нещата бяха предопределени изначално - беше ясно какво се е случило и че нашата комисия няма никакво формално право както да обсъжда, така и да взема решения, а още по-малко - да налага наказания на депутати."
Това каза членът на парламентарната комисия за борба срещу корупцията депутатът от "Синята коалиция" Димо Гяуров след злополучното заседание.
От формална гледна точка, намесените депутати не са извършили никакво нарушение, допълни той.
"Буря в чаша вода" не бих казал, вероятно става дума за проява на наивност от страна на колегите и за една лоша провокация от страна на вашите колеги (двете медии - Би Ти Ви и в. "168 часа"), поясни той.
"Лоша провокация, която на всичко отгоре не е кой знае колко интелигентно сътворена,
защото ако те искаха да проверят морала на народните представители и дали те спазват правилника на НС, следваше да закупят някакви телефони и да ги подарят на група депутати.
След което обаче да проследят дали те, в съответствие с правилата, ще отидат и ще ги депозират в НС", коментира Гяуров.
Всъщност, на колегите нито им е подарено нещо, нито е проверена възможността те да го задържат за себе си и да нарушат правилника, обясни той.
Взех категорично отношение на заседанието днес не за друго, а защото смятам за унизително НС, нашата комисия и аз в частност да се занимаваме с такива глупости, заключи той.
Интересът към приемането на Закона за БАН се оказа по-малък, отколкото към случая "Верту"
- това е достатъчно да направим извод за политическите цели на такива действия, присъедини се с мнение и друг член на Комисията за борба с корупцията Бойко Великов от ПГ на Коалиция за България.
В отговор председателят на парламента Цецка Цачева посочи, че липсата на писани морални норми не пречи комисията да има своя позиция, както и да набележи стъпките, за да не попада парламентът в подобни ситуации занапред.
Пред журналисти Цачева заяви, че това е един неприятен инцидент, и че тя ще внесе предложения за етични правила, които парламентът да приеме.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!