Оо ошенията между България и Русия не бива да се изчерпват с разговори по енергийни въпроси. Те се основават на традиционно добрите връзки между народите и заслужават по-широк диалог.
Това послание отправи министърът на външните работи Николай Младенов на среща с руския външен министър Сергей Лавров в Москва.
Такъв диалог ще окаже влияние върху отношенията ЕС - Русия, НАТО - Русия, на Балканите и в Черноморския регион, отбеляза Младенов, цитиран от пресслужбата на МВнР.
Двамата министри са обсъдили възможностите пред икономическото сътрудничество. Руската страна се е ангажирала да потърси решение на българското искане за увеличаване на полетите от Москва до Варна и Бургас от 14 на 21 седмично.
Общо било желанието за придвижване на продължаващите близо 20 години преговори по оръжейните лицензи.
На
повдигнатите от домакините въпроси за руските енергийни проекти
министър Младенов посочил, че те се разглеждат в контекста на целите на България за диверсификация както на маршрутите, така и на източниците на енергоресурси.
В предварителната информация за посещението на българския министър в Москва не се споменаваше нищо за обсъждане на енергийни проекти.
По отношение на АЕЦ "Белене" Младенов подчертал необходимостта от осъвременяване на мерките за сигурност, от икономическа обосновка на проекта и неговата банкируемост, от привличане на чужди инвеститори.
Русия ще осигури решаването на въпросите, свързани с безопасността на
АЕЦ "Белене",
заявил руският външен министър и подчертал, че политизацията на този въпрос е недопустима.
"Руските специалисти проведоха много сложни стрес тестове на всички
руски атомни централи. По същия начин ще подходим към нивото на
безопасност на всички АЕЦ, които строим в чужбина с нашите чуждестранни
партньори.
Въпросите за осигуряване на безопасността в пълна степен засягат и
проекта за изграждане на АЕЦ в Белене", казал той, цитиран от РИА "Новости".
"Днес се договорихме, че експертите трябва да се заемат с този въпрос
и че не трябва да има политизация на този въпрос", подчертал министър
Лавров.
България ще започне проучвания в Черно море, за да определи откъде ще минава маршрутът на бъдещия газопровод "Южен поток",чиято цел е да доставя руско синьо гориво на Европа, заобикаляйки
Украйна, съобщи Николай Младенов.
"Разбира се, ние обсъдихме големите стратегически проекти като "Южен
поток"," заявил Младенов, цитиран от РИА "Новости" след срещата с Лавров.
"Имах възможността да посоча, че вчера (сряда) изпратих до Министерския съвет документ, с който се разрешава да започнат проучвания
в българската зона на Черно море, за да се определи маршрутът на "Южен
поток"," допълни Младенов.
По време на разговора Николай Младенов очертал приоритетната политика на България за подкрепа за евроатлантическата интеграция на страните от Западните Балкани.
Той призовал за незабавно спиране на насилието в Сирия и за спазване на поетите от сирийското ръководство ангажименти за бързи реформи чрез политически диалог с опозицията.
Българският външен министър апелирал пред руския си домакин за по-улеснен достъп на експертите до българските архиви, изнесени след Втората световна война от бившия СССР.
Редица
подготвени двустранни споразумения
той предложил да се подпишат по време на предстояща визита на Сергей Лавров в София.
През първия ден на посещението си Николай Младенов се е срещнал с представители на неправителствени организации в центъра "Карнеги", с които разговарял за политическата ситуация в двете страни и за състоянието на човешките права в Русия, след което изнесъл лекция пред студенти в Московския държавен институт за международни отношения (МГИМО).
Програмата на българския външен министър в Москва включва още срещи с председателя на външнополитическата комисия на Руската Дума Константин Косачев и с ръководството на групата за приятелство с България.
Москва: Политизацията на АЕЦ "Белене" е недопустима
На среща на министрите Н. Младенов и С. Лавров в Москва домакинът повдигна въпроси за руските енергийни проекти
2 юни 2011, 20:27
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!