Документът няма да съдържа препоръка за предпазна клауза, твърди кореспондентът на БНР в Брюксел.
През есента ще има и друг доклад - за усвояването на европейските фондове.
Поредният доклад по мониторинговия механизъм ще бъде оповестен в седмицата, в която се очаква в Народното събрание да бъде гласуван съставът на новото българско правителство, но от Европейската комисия уверяват, че съвпадението е случайно.
Няма да бъдат спестени критиките в доклада, заради смяната на властта у нас, а най-сериозните от тях отново ще са заради корупцията и недостатъчните съдебни действия срещу нея.
Въпреки това Комисията няма да препоръча предпазна клауза, уверяват нейни експерти - защото там надделявя мнението, че вместо да ускори реформите в съдебната система, подобна мярка може да ги блокира напълно.
Еврокомисията обаче смята да запише в доклада, че мониторинговият механизъм е доказал ефективността си в редица области и трябва да продължи - докато бъдат постигнати убедителни резултати по всички наблюдавани показатели. Определяне на дати и крайни срокове не се предвижда.
Страните-членки ще обсъждат и гласуват докладите за България и Румъния през септември и октомври. Тогава ще се разбере дали сред тях ще има такива, които ще настояват да се активират предпазни клаузи докато още има правна възможност за това.
Според договора за присъединяване възможността за активиране обхваща първите три години на членството, и отпада в края на 2009 г.
Междувременно през октомври България и Румъния отново ще бъдат в центъра на вниманието, защото за тогава от Еврокомисията планират оповестяването на докладите за контрола на парите от Еврофондовете. Те бяха поискани през април от Комисията за бюджетен контрол в Европейския парламент.