Изпълнителният директор на Националната агенция за приходите (НАП) Красимир Стефанов заяви в съобщение до медиите, че протестът пред Министерството на финансите (МФ) днес не би могъл да бъде срещу спорното указание за дължими осигурителни вноски от страна на собственици на търговски дружества, тъй като той го е отменил в началото на миналата седмица.
Въпреки това от Национална асоциация на българския бизнес (NABB-bg.com) твърдят, че указанието не е отменено, а само допълнено и че протестите, които асоциацията организира, ще продължат.
Пред сградата на МФ днес привърженици на асоциациятa протестираха срещу данъчната и финансовата политика на правителството.
Пред БТА председателят на асоциацията Светлозар Николов е съобщил, че в протеста са се събрали около 300 души. Около 600 човека са протестирали в Бургас, 400 - във Варна, около 100 - в Русе, е казал Николов.
Организацията бе планирала протестни действия в 19 града.
От НАП съобщиха, че според последните промени, направени по заповед на изпълнителния директор на агенцията, съдружниците и собствениците на търговски дружества не дължат осигурителни вноски за управлението на фирмата, ако с договор или по решение на общото събрание не е определено или договорено възнаграждение за тази дейност.
Например, ако собственик на ООД, чийто предмет на дейност е извършване на финансови услуги, участва в управлението на фирмата, но общото събрание на фирмата не му е определило възнаграждение и няма договор за управление и контрол, той ще трябва да се осигурява само за трудовата дейност, която полага във фирмата.
Новото указание е публикувано в сайта на НАП.
Протестът се състоя преди обяд. Представителите на малкия бизнес съобщиха, че са подготвили писмо до финансовия министър Симеон Дянков. В него се настоява за процедура по промяна на текстовете в кодекса за социално осигуряване и да се разграничат изпълнителите по договор за управление и контрол, които не са съдружници в търговските дружества, от тези, които са съдружници.
Протестиращите издигнаха лозунги: "Спрете геноцида върху бизнеса",
"Бизнесът ни е малък, не го правете жалък", "Как да си партнираме, като ни обирате", "Благодарим ви министър Дянков, че ще ни довършите насред кризата".
Представителите на малкия бизнес настояват също, да се даде избор на самоосигуряващите се съдружници, които имат сключени договори за управление и контрол с дружествата, дали да се осигуряват по тези договори или като самоосигуряващи се лица извършаващи трудова дейност в дружествата.
Те искат да се дължат осигурителни вноски само върху получените, включително върху начислените и неизплатените брутни месечни трудови възнаграждения, а не върху неначислените месечни възнаграждения на изпълнителите по договори по управления които са съдружниците в същите дружества.
Благодарение на обществения натиск, вместо НАП да отмени указанието,
агенцията направи допълнение, което също не удовлетворява българския бизнес, който е поставен пред фалит, заяви Николов.
Той допълни, че финансовото министерство иска да вземе и последните обороти на фирмите, а работодателите да останат на улицата.
Той каза, че указанието не е източник на правото, а от асоциацията са убедени, че то ще падне в съда, което в крайна сметка не ги удовлетворява, ако междувременно фирмите фалират.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!