Българските тийнейджъри и родителите им все по-често обръщат поглед към чужбина, когато става въпрос за средно образование.
През 2009 г. ръстът на заминаващите да учат в чужбина деца е 60%, сочи проучване на консултантската агенция "Дарби" (ESHSA.com).
Родителите изпращат децата си предимно в училища в Англия, Италия, Швейцария, Ирландия и САЩ.
Проучването е направено във връзка с изложението "Отворени врати за образование в чужбина 2010", което се организира на 30 и 31 януари в София и на 2 февруари във Варна.
Резултатите показват най-голям интерес към средните училища в Англия. Средният ръст на прием на български ученици там през изминалата година е 15-20%.
Най-предпочитаната програма за обучение от родителите и децата е т.нар. A-Level (Advanced Level). Тя осигурява на учащите световно призната диплома за средно образование, приета за "златен стандарт" за прием в топуниверситетите по света, твърдят от "Дарби".
Програмата съответства на английското колежанско образование и се покрива в последните две години от средното образование в Англия.
Интересът към нея отбелязва 40% ръст през 2009 г.
Статистиката показва, че в чужбина заминават да учат предимно деца от столицата. Съотношението им с учениците от населените места извън София е 4:1. Същото е и съотношението между момичетата и момчетата - в полза на младите господа.
Обикновено изборът на учебно заведение се свежда до два варианта - международни или традиционни бординг училища (такива, които предлагат и пансион, б.ред.).
Интересът е по-голям към международните, защото те осигуряват на децата международна среда по време на обучението. Някои от тях предлагат и възможност за стипендия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!