Месечното равнище на даваните подкупи в България е между 2 до 3 пъти по-високо от средните равнища на ЕС. В практически измерения, това означава, че
имаме по 1500 такива транзакции на месец,
като броят на тези сделки надхвърля капацитета на всякакви контролни институции в държавата, заяви Александър Стоянов, директор по научната дейност към Центъра за изследване на демокрацията.
Оказа се, че в голямата част от случаите инициатор на корупционните сделки е администрацията, конкретизира се статистикът.
"Поведението на администрацията е решаващо за това дали има или няма корупционни сделки. Това, което наблюдаваме в последните години е, че съпротивата нараства, но
се увеличава броят на хората, които отиват с нагласата, че ще дадат подкуп",
разясни той. Фактор "политически назначения" прави процеса доста по-различен, в този смисъл преследването на корупция стига само донякъде, описва ситуацията Стоянов.
Това създава предпоставки по политически път да се намеква, че подкупи се очакват и се увеличава броят на гражданите, които дават подкупи, без да им се поиска, коментира той.
Данните на ЦИД показват, че в процентно отношение
водещите корупционни сектори са здравеопазването (38%) и полицията (20%)
Без радикална реформа в административни структури трудно се получава намаляването на корупцията, заяви Руслан Стефанов, директор на икономическата програма към ЦИД. В защита на своята теза той посочи премахването на митническата администрация през 2007 г., което оказва сериозно влияние на данните за нивата на корупцията в страната.
В изследванията, които правим в Европа, много лесно се вижда, как политизацията на държавните администрации е много по-малка, каза Филип Гунев, старши анализатор към ЦИД. Според него това, което в България е принцип на управление – всяко правителство да заменя целия висш административен ешелон, подхранва всички корупционни схеми. "Това би станало много по-трудно, ако имаш една администрация, която е професионална и не се сменя с всяко правителство. В тази връзка това важи и за полицията, там също няма разграничение, те също са част от този политизиран механизъм", каза още Гунев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!