П ремиерът Бойко Борисов обяви кои министри напускат кабинета.

С постовете си се разделят вътрешният министър Младен Маринов. На негово място ще застане Христо Терзийски, ръководител на Главна дирекция "Полиция".

На мястото на министъра на икономиката Емил Караниколов застава неговият заместник Лъчезар Борисов.

КАДРОВИТЕ ПРОМЕНИ В КАБИНЕТА БОРИСОВ 3 ДОСЕГА

Поста на финансовия министър Владислав Горанов заема Кирил Ананиев, а начело на здравеопазването ще застане проф. Костадин Ангелов, шеф на Александровска болница.

Мястото на министъра на туризма Николина Ангелкова ще заеме вицепремиера Мариана Николова.

Горанов постигна много, но и аз не можах да си отговоря на въпроса защо контролът върху Комисията по хазарта е бил занижен в продължение на 5 години, каза премиерът. "Влизането в Банковия съюз е един изключителен успех на финансите, също и договорените пари от Брюксел. България не само ги запазва, но и увеличава при условие, че бюджетът на ЕС намалява с 60 млрд.", подчерта премиерът.

За вътрешния министър Младен Маринов, Борисов обясни: „Някои от действията на полицията по време на протестите не отговарят на моите разбирания за охрана на протести. И второ – заради случилото се на „Росенец”. Той е изключителен офицер, но в политиката някои грешки се наказват”, каза Борисов. Според него в една правова държава има Конституция и избрани органи, всеки има право на протест.

Смяната на Емил Караниколов е заради контрола на грантове или бонуси, раздадени в Министерството на икономиката.

По-късно през деня предложението за персонални промени в състава на Министерски съвет вече бе внесено в деловодството на парламента.

Гласуването на министерските оставки на Владислав Горанов, Младен Маринов, Емил Караниколов и Николина Ангелкова и изборът на заместниците им в пленарната зала вероятно ще залегне като извънредна точка в петъчното заседание.

С проекта на решение се предлага Народното събрание да освободи от длъжност министърът на финансите Владислав Горанов, министърът на вътрешните работи Младен Маринов, министърът на икономиката Емил Караниколов, министърът на здравеопазването Кирил Ананиев и министърът на туризма Николина Ангелкова.

Депутатите трябва да одобрят досегашният вицепремиер по икономическата и демографската политика Марияна Николова да поеме и Министерството на туризма, в стола на Маринов да седне директорът на ГДНП гл. комисар Христо Терзийски, а в този на Ананиев – директорът на Александровска болница проф. Константин Ангелов.

Парламентът ще подложи на гласуване и рокадата във финансовото ведомство, където Горанов ще отстъпи мястото си на Кирил Ананиев, в контролът в Министерството на икономиката ще поеме досегашният заместник-министър Лъчезар Борисов. 

Междувременно стана ясно, че със заповед на министър-председателя Бойко Борисов от длъжността заместник-министър на икономиката е освободена и Лилия Иванова. На поста се назначава Яна Топалова.

Яна Топалова има магистърска степен по специалността "Бизнес администрация" от Международно висше бизнес училище, Ботевград. Трудовият й стаж е в държавната администрация, притежава ръководен опит в областта на международното сътрудничество, европейски програми и проекти.

"Промяната в политическия кабинет цели ускоряване на сроковете на изпълнение на мерките за подпомагане на бизнеса в условията на пандемията от COVID-19 по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“, провеждането на проактивна политика с малкия и среден бизнес и разработването на нови чуждестранни пазари за български стоки и производители", казват от министерството.

 В понеделник ще представим финансови, социални и икономически мерки, свързани с пандемията, обяви Борисов.

„Много дни в Брюксел имаше съвет именно по преодоляване на щетите, които пандемията нанесе. Живот и здраве, тогава ще ви информираме по икономическите мерки, тъй като някои от тях ще наложат и много спешно да се променят закони, защото в пандемията се видя, че хората от РЗИ, хората от лабораториите, хората от много агенции, които бяха ангажирани и са на минимално заплащане“, допълни той.

„В началото на следващата седмица ще бъдат обявени нови социално-икономически мерки. Ще продължим работата си с приоритизиране на определени цели, свързани с демографията, възрастните хора, българите в чужбина”, каза вицепремиерът Красимир Каракачанов.

До промените в кабинета се стигна след двуседмични протести. На 15 юли премиерът поиска оставките на министрите на финансите, на икономиката и на вътрешните работи. В сряда министър-председателят обсъди с вицепремиера и председател на ВМРО Красимир Каракачанов и с председателя на НФСБ и заместник-председател на Народното събрание Валери Симеонов въпроса за кадрови промени в правителството.

Борисов поиска оставките на Горанов, Маринов и Караниколов

След Коалиционния съвет: Ще продължим управлението до завършването на мандата

Кадровите промени в кабинет Борисов 3 досега

Лидерът на БСП Корнелия Нинова също коментира рокадите в кабинета Борисов 3. Според нея това представлявало "имитация на промяна".

"Сменят се министри, но мафиотският модел на управление остава. Агонията продължава", заяви тя.

"Очевидно смяната на Николина Ангелкова е сделката с Валери Симеонов и оставането му в кабинета", предположи Нинова. 

Лидерът на БСП добави, че Кирил Ананиев бил "провален министър".

Нинова бе категорична, че днешните действия на Борисов няма да спрат протестите на хората.

Корнелия Нинова: Да се приеме машинно гласуване и след това оставка

Парламентът отхвърли петия вот на недоверие към кабинета "Борисов" 3

Борисов, Каракачанов и Симеонов обсъдиха кадрови промени в правителството

Томислав Дончев: Ще има промени, бъдете любезни, изчакайте

Каракачанов е съгласен с част от исканията на протестиращите

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Демерджиев: Предоставихме на САЩ данни за заобикаляне на санкциите „Магнитски“

Демерджиев: Предоставихме на САЩ данни за заобикаляне на санкциите „Магнитски“

Свят Преди 2 часа

По думите на министъра внушителен брой хора и компании подпомагат санкционирани лица да избегнат ограниченията

Радев похвали партньорството с „Райнметал“

Радев похвали партньорството с „Райнметал“

България Преди 3 часа

Премиерът Румен Радев приветства интереса на германския бизнес към България

Украйна превърна Азовско море в гробище, Русия се готви за мобилизация

Украйна превърна Азовско море в гробище, Русия се готви за мобилизация

Свят Преди 4 часа

''Птиците на Мадяр'' през последните десет дни са ударили 147 кораба, свързани с Русия

Мощно земетресение с магнитуд 7,3 удари Мексико

Мощно земетресение с магнитуд 7,3 удари Мексико

Свят Преди 5 часа

Обявена е опасност от вълна цунами

От суеверие президентът на Аржентина няма да гледа финала на живо

От суеверие президентът на Аржентина няма да гледа финала на живо

Любопитно Преди 6 часа

Той добави, че дори има специално яке, с което гледа мачовете

Демерджиев алармира в САЩ за заобикаляне на санкциите „Магнитски“ в България

Демерджиев алармира в САЩ за заобикаляне на санкциите „Магнитски“ в България

Свят Преди 7 часа

Демерджиев: Ще запознаем с тази информация и Департамента по правосъдие

Пребивана с часове до смърт в София - 20 години затвор за убиеца

Пребивана с часове до смърт в София - 20 години затвор за убиеца

Свят Преди 7 часа

Деянието е извършено в условията на опасен рецидив

Кошмар в ефир: Хлебарка кацна върху журналистка по време на живо излъчване (ВИДЕО)

Кошмар в ефир: Хлебарка кацна върху журналистка по време на живо излъчване (ВИДЕО)

Любопитно Преди 7 часа

Американската репортерка Рейчъл Менитоф се превърна в истинска интернет сензация, след като запази пълно самообладание пред камерата. По време на нейно живо включване огромно летящо насекомо кацна на врата ѝ, предизвиквайки вълна от коментари

Зеленски: Унищожихме руски бомбардировач ракетоносец

Зеленски: Унищожихме руски бомбардировач ракетоносец

Свят Преди 7 часа

Украинските отбранителни сили също така нанесоха удари по обекти, принадлежащи на руската петролна индустрия

Европейската комисия иска токът да бъде по-конкурентен спрямо газа, за да насърчи използването на термопомпи и други електрически технологии.

ЕК иска токът да не е повече от 2,5 пъти по-скъп от газа за домакинствата

Парите ни Преди 8 часа

Брюксел предлага промени в данъците, мрежовите такси и стимулите, за да направи електрическото отопление и транспорта по-изгодни

Мъж на 44 години почина след арест във Варна

Мъж на 44 години почина след арест във Варна

България Преди 8 часа

Предстои да бъде установена причината за смъртта му, както и законосъобразността на полицейските действия

Седем неща, които не бива да правите, когато се храните в Италия

Седем неща, които не бива да правите, когато се храните в Италия

Любопитно Преди 8 часа

Италианската кулинарна култура е изпълнена с неписани правила, които гарантират перфектното удоволствие от храната. Разберете кои са най-големите грешки, които чужденците неволно допускат, от избора на кафе до смесването на несъвместими вкусове

ВАС отхвърли жалба срещу прокурор Емилия Русинова

ВАС отхвърли жалба срещу прокурор Емилия Русинова

България Преди 8 часа

Към момента на проведения избор от ПК на ВСС Русинова няма наложени дисциплинарни наказания

Народни представители от ПГ „Демократична България“ дават изявление пред медиите в Народното събрание. На снимката (от ляво надясно): Атанас Атанасов, Ивайло Мирчев и Божидар Божанов.

ДБ призова Йотова да свика КСНС за геополитическите рискове пред страната

България Преди 9 часа

От ДБ посочиха като повод противоречивите сигнали около Киевската декларация

Имотният данък може да се вдигне с до 30%

Имотният данък може да се вдигне с до 30%

Парите ни Преди 9 часа

Подготвя се актуализация на данъчните оценки, но новата формула и размерът на увеличението още не са определени