П рез 2016 г. годишният ръст на месечните заплати беше 7-8%, а през първото тримесечие на 2017 г. се ускорява до 9-10%. Кога ще стигнем европейците с този доста висок темп на нарастване на доходите?
Обичайните показатели като средна и минимална работна заплата са подвеждащи по отношение на доходите, тъй като не отразяват разпределението на благосъстоянието в обществото.
Бизнесът: Не трябва държавата да определя минималната заплата
Неудобната истина за доходите в България
КНСБ: Доходите ни растат, но не живеем по-добре
Според на „Германския институт за икономически изследвания” обаче средната класа се формира от хората, които получават от 67% до 200% от средното възнаграждение за страната. То е 1036 лв. през март. Т.е. средна класа в България са тези получаващи брутна работна заплата от 700 лв., до 2080 лв. на месец.
За равнение в САЩ в тази категория се вписват хората с месечен доход от 3000 до 9100 долара (около 5200-16000 лв.), а в Германия, тези получаващи между 2400 и 7100 евро (4700-13800 лв.)
Така, при запазване на настоящия много висок среден темп на нарастване на заплатите от 10% годишно, българите от т. нар. средна класа ще получават настоящите нива на възнагражденията в Германия през 2035 г. А при сегашната скорост на увеличаване на заплатите на германските работници от над 2% годишно, настигането ще се случи някъде около 2050 г.
Т.е., ако тенденциите в икономиките се запазят, българинът от средна класа ще получава колкото германеца след повече от 30 години.
Икономическата теория обаче сочи, че за да се спрат такива негативни процеси като трудовата емиграция и дори хората да започнат да се връщат в родината си е необходимо да получават над 2/3 от възнаграждението, за което се отишли в чужбина. Така България ще бъде конкурентно място за работа спрямо Германия някъде около 2037 г. или само след 20 години.
Всъщност, ако не се сравняваме с германците, които са едни от най-добре платените на планетата, се оказва, че българите не сме толкова бедни.
По данни на „Изследователския център Пю”, близо половината от хората в България през 2011 г. са живели с между 10 и 20 долара на ден, с което влизат в глобалната средна класа. А около 40% са били бедни, с доходи под 10 долара дневно. През първото десетилетие на века делът на българите със средни доходи е нараснал от 28% до над 48% от населението.
Така че нещата полека се подобряват. Само че дъното, ударено през 2007 г., е толкова ниско, че с настоящите темпове на подобрение надежда да живеят със стандарта на западноевропейци, има за нашите деца и внуци.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!