М инистерският съвет няма задължение да описва техническите параметри на параваните, зад които могат да гласуват гражданите, заяви служебният премиер Гълъб Донев, цитиран от БТА.
Стандартизацията в случая може само да ограничи общинските избирателни комисии
и да ги лиши от възможността да се съобразят с размерите на помещението за гласуване и разположението на масите, урните и машините, допълни той преди началото на днешното правителствено заседание.
През последните дни всички с интерес следим оживена дискусия около едно от нововъведенията в Изборния кодекс (ИК)
- параваните за гласуване, посочи Донев. Добре известно е, че извън ИК параванът е подвижна преграда и служи да прикрива действията ти, когато застанеш зад него, припомни той и отбеляза, че в ИК параванът замени кабината за гласуване, по-популярен като тъмна стая. Предназначението му е същото – да осигури тайната на вота. Добре известно е, каза Донев, че предшественикът на паравана – т.нар. тъмна стаичка никога не е предизвиквала смут и колебания при тълкуването ѝ. Тя, въпреки че нито е стаичка, нито е тъмна, никога не е обърквала ЦИК, РИК, СИК, ОИК, при естественото тълкуване на единственото ѝ предназначение – избирателят да направи своя избор в пространство, защитено от чужди очи.
Служебният премиер отбеляза, че параванът е мобилната версия на тъмната стаичка и с него нещата стоят по същия начин.
"Тъй като са необясними за мен и колегите от Министерския съвет аргументите на секретари на РИК, които се обръщат към мен за указания по този „сложен“ въпрос, ще заявя ясно - Министерският съвет няма задължение да описва техническите параметри на параваните, зад които трябва да гласуват гражданите", заяви Гълъб Донев. Според него стандартизацията в случая може само да ограничи общинските избирателни комисии и да ги лиши от възможността да се съобразят с размерите на помещението за гласуване и разположението на масите, урните и машините.
"Разбираме отказа на ЦИК да упражни ролята си на орган, даващ методически указания във връзка с изборния процес",
допълни премиерът. Той посочи, че при организацията на парламентарните изборите на 2 октомври миналата годината координацията и сътрудничеството между Министерския съвет и ЦИК бяха на високо ниво. Разчитаме да бъде запазено постигнатото добро взаимодействие, отбеляза премиерът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!