В ременната парламентарна комисия за промени в конституцията реши да се създаде инспекторат към Висшия съдебен съвет (ВСС), който да се състои от главен инспектор и десет инспектори.
Най-оспорваният текст в приетия на първо четене проект за промени в конституцията бе именно създаването на инспекторат към ВСС, който да контролира съдебната система.
Главният инспектор ще се избира от Народното събрание с мнозинство от две трети от народните представители за срок от пет години, а инспекторите - по същия ред, за срок от четири години.
Главният инспектор и инспекторите могат да бъдат избирани повторно, но не за два последователни мандата, предвиждат разпоредбите.
Инспекторът ще проверява дейността на органите на съдебната власт, но няма да засяга независимостта на съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите при осъществяването на функциите им.
Бюджетът на инспектората ще се приема от Народното събрание в рамките на бюджета на съдебната власт.
Това е опит да се предаде по-голяма обществена тежест на органа, който е необходимо да извършва наблюдение на дейността на съдебната власт, той да кореспондира с ВСС, който в най-голяма степен се занимава с управлението на съдебната власт, и с парламента, който пък излъчва неговия състав при квалифицирани условия, обясни депутатът от Коалиция за България Янаки Стоилов.
Предвижда се инспекторатът да представя доклади пред ВСС, а до него да могат да се отправят сигнали, предложения и доклади от граждани, юридически лица и държавни органи, включително от съдии, прокурори и следователи, добави той.
Ако бъдат констатирани случаи на злоупотреби, той трябва да предоставя тази информация, включително и публично, а съответните органи да налагат дисциплинарни производства, каза още Стоилов.
Вчера комисията реши, че магистратите вече ще могат да бъдат задържани от полицията за 24 часа без решение на ВСС.
Временната комисия прие днес още, че общинските съвети ще определят размера на местните данъци и такси по условия и ред, установени със закон.
Депутатите решиха, че Народното събрание в срок от една година от обнародването на Закона за изменение и допълнение на конституцията, ще приеме законите, които се отнасят до прилагане на тези изменения и допълнения.
На 26 януари ще бъде гласувана на второ четене четвъртата поправка в конституцията, каза депутатът от НДСВ проф. Огнян Герджиков, цитиран от "Фокус".
След като бъде гласувана в пленарна зала, в зависимост от това, с колко гласа е подкрепена, тя ще влезе на трето четене най-рано на 31 януари.
Това ще стане в случай, че бъде подкрепена от над 2/3 от народните представители.
Ако пък промените в Конституцията не се приемат на второ четене с 2/3 от гласовете на депутатите, ще трябва да се изчака два месеца за третото четене, както е записано в закона.
Третото гласуване се провежда поименно със ставане на крака и с произнасяне "за" или "против" от депутата.