А нтибиотиците, така модерни през последните 50 години при лечението на различни видове инфекциозни заболявания, започват да губят своята ефективност в резултат на приспособяването на вирусите и бактериите към тях, заяви председателят на Американското общество по инфекциозни болести (IDSociety.org) Мартин Бласър пред редовния годишен конгрес на организацията.
По думите му най-лошото е, че съществуващите антибиотици престават да действат, а не се създават достатъчно нови, които да ги заместят.
Във връзка с наблюдаваната резистентност на микроорганизмите към антибиотиците американската организация публикува списък на най-опасните и заразни инфекции, които вече не се повлияват от повечето известни антибиотични медикаменти.
За най-опасна е призната бактерията "златна стафилокока" (Staphylococcus aureus).
Доскоро тя бе смятана за не особено често срещана, но науката вече доказа широкото й разпространение - среща се в кожата или дихателната система на всеки трети жител на планетата и води до развитие на пневмония или заразяване на кръвта.
Според американските специалисти други смъртоносни микроорганизми, срещу които вече няма достатъчно добре действащи антибиотици, са Acinetobacter baumannii, Escherichia coli, Klebsiella, Aspergillus, Enterococcus faecium и Pseudomonas aeruginosa.
Опасявайки се, че настоящото положение може да се влоши, Американското общество призова правителствата да изработят държавна политика, която да подпомага компаниите, разработващи нови антибиотици.
Недотам големите привърженици на антибиотичното лечение използваха случая да подчертаят за пореден път, че
краткият живот на тези медикаменти се дължи в голяма степен на прекалено честото им изписване.
Така например в скандинавските страни, където този тип лечение не е толкова широко застъпен, се наблюдава относително ниска резистентност дори към препарати от типа на пеницилина, който в много други страни вече е напълно неефикасен.