П ресата коментира доколко успешен канцлер ще бъде Ангела Меркел и как европейските страни се подготвят за предотвратяване на епидемия от птичи грип.
Германските вестници критикуват двама водещи политици за омаловажаване на способностите на лидерката на Християндемократическия съюз (ХДС) Ангела Меркел да ръководи голяма коалиция между консерватори и социалдемократи.
Критиките са на Франц Мюнтеферинг от социалдемократите и Едмунд Щойбер от баварския Християнсоциален съюз - партията, свързана с ХДС.
"Тагесцайтунг" отбелязва: "Забележките на Мюнтеферинг и Щойбер, че Ангела Меркел няма да е способна да взима сама решения като канцлер в голяма коалиция са банални, повърхностни и не особено конструктивни."
Вестникът добавя, че "публичното унижаване" не спомага за сътрудничеството и може да предизвика ответна реакция от страна на Меркел.
Тя наистина има авторитет по въпроси на общата политика, независимо дали това се харесва на Щойбер или на Мюнтеферинг, пише "Тагесцайтунг".
Брак по сметка
Водещият френски вестник "Монд" се пита какви са шансовете пред правителство на голяма коалиция в Германия.
Скептиците ще видят в това рецепта за бездействие, отбелязва изданието и добавя: "Заради необходимостта да се търси консенсус между противоположни политически виждания 16-те министри - по осем от всеки лагер, винаги ще се споразумяват по най-ниския общ знаменател."
Оптимистите обаче също могат да намерят повод за надежда, смята "Монд", защото досегашното правителсгво на канцлера Герхард Шрьодер вече е започнало спешните реформи на обществените финанси, на системата за социално осигуряване и пенсиите, често пъти с подкрепата на консервативната опозиция.
Правителството на Меркел ще трябва да продължи и задълбочи (реформите), но без да прибягва до рецептите на англосаксонския капитализъм, заключава френското издание.
Румънският "Романия либера" пише, че ХДС трябва да е доволен, че е успял да наложи Ангела Меркел за канцлер на Германия.
Онези, които прибързано заявиха, че ХДС е платил твърде висока цена за канцлерския пост, могат да преразгледат мнението си, коментира вестникът.
Привидностите са заблудили мнозина, отбелязват германски анализатори, и посочват, че сред социалдемократите се чувства голямо разочарование с осъзнаването, че са избрали за себе си "проблемните министерства", пише "Романия либера".
Заплаха от птичи грип
Германският "Тагесшпигел" извежда, че е необходима по-добра координация в рамките на ЕС за посрещане на заплахата от птичи грип.
Според вестника забраната за внос на пилешко месо от Турция не е достатъчна. ЕС трябва да предотврати нелегалния внос, да засили контрола и да издаде препоръки за хората, пътуващи из страните членки.
Вестникът все пак добавя, че първо трябва да се изясни извън всякакво съмнение дали в Европа се разпространява щамът на вируса, който се предава и на хората.
Първо диагнозата, след това - лечението, заключава "Тагесшпигел".
Сръбският "Политика" пише, че в случай на епидемия в Сърбия първо ще бъдат имунизирани депутатите.
На въпрос на репортери защо членовете на правителството и на парламента трябва да имат приоритет, здравният министър Томислав Милосавлевич е цитиран да казва, че това била обичайната практика в развитите страни.
Милосавлевич заявил, че ако всички в правителството и в парламента се разболеят, държавата ще бъде обезглавена.