П редседателят на Европейската комисия (ЕК) Жозе Мануел Дурау Барозу приветства започването на преговорите за присъединяване на Турция към ЕС, като заяви, че сега Анкара трябва да спечели сърцата и умовете на европейските граждани.
Европа трябва да опознае по-добре Турция. А Турция трябва да спечели сърцата и умовете на европейските граждани, тъй като те са тези, които в крайна сметка ще вземат решението за присъединяване на страната, посочи Барозу.
ЕК ще води справедливи и строги преговори, като подхожда към Турция като към всички останали страни кандидати, увери той.
На Анкара трябва да бъде предоставен справедлив шанс да покаже, че е способна да изпълни всички условия, за да се присъедини към ЕС. Надяваме се, че тя ще го направи, добави Барозу.
Щеше да бъде катастрофа, ако европейските външни министри не бяха успели да постигнат споразумение. Това щеше да бъде много, много лош знак за способността на ЕС да удържи на думата си, коментира председателят на Европейския парламент Жозеп Борел.
Той подчерта, че сега Турция трябва да изготви план за изпълнението на всички политически и икономически критерии за членство в ЕС.
Френският външен министър Филип Дуст-Блази също призова Анкара още отсега да полага усилия във всички области: демокрация, човешки права, основни свободи, религиозни свободи, равенство между жени и мъже, права на малцинствата.
Дуст-Блази предупреди, че има два варианта - или Турция да полага тези усилия и да влезе в ЕС, или в противен случай - да не влезе. Той подчерта, че изходът от процеса на преговорите е съвършено открит.
Френският дипломат №1 припомни, че в случай на нарушение на правата на човека или на основните свободи, преговорите ще може да бъдат незабавно прекратени.
Стартът на преговорите за членство на Турция в ЕС е исторически момент, който ще започне "нова ера на мир и стабилност в региона", заяви гръцкият външен министър Петрос Моливиатис.
"Това ще е от полза както за турския, така и за гръцкия народ", подчерта той.
Гръцкият външен министър приветства и старта на преговорите за присъединяване на Хърватия към ЕС. Атина подкрепя членството в ЕС на всички балкански страни, което е единственият вариант за гарантиране стабилността на региона, допълни министърът.
Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган определи постигнатото споразумение между ЕС и Турция, позволило започването на преговорите за членство на Анкара в евросъюза, като успех за турската нация.
"Ние успяхме да осъществим целта да започнем преговорите след дълги, изморителни и изпълнени с много трудности обсъждания. В това пътуване ще има подобни трудности, ние знаем това, ще има редица пречки, знаем и това", изтъкна Ердоган.
"През целия този път единствената ни подкрепа беше върховната воля на нашия народ", подчерта турският министър-председател.
Окончателната позиция на Австрия за евентуално влизане на Турция в ЕС след завършване на преговорите между ЕС и Анкара ще бъде формулирана след референдум, заяви австрийският канцлер Волфганг Шусел.
"Референдумът ще се състои, такава е волята на всички политически партии", категоричен бе канцлерът Шусел.