"Властите правят всичко, за да я разбият, но постоянно твърдят, че няма да банкрутира", отбелязва вестникът, като добавя, че "само авторите на плана знаят какво точно ще се случи".
"Като уверява, че няма да има фалит, Кремъл си подсигурява алиби, което да представя на Запада и своите опоненти в Русия, докато собствениците на "Юкос" се сменят", допълва изданието.
В друга статия в същия вестник се отбелязва, че Кремъл "отказва да признае съществуването на криза, макар акциите на повечето руски компании да спадат именно заради конфликта на властите с "Юкос".
"Скоро ще станат три месеца, откакто вътрешният фондов пазар се опитва да навакса загубите, след като изгуби 1/3 от капитализацията си", отбелязва изданието.
Вестникът сравнява действията на руските власти със сценария, по който вървеше превземането на телевизия НТВ.
"Комерсант" цитира адвоката на "Юкос" Василий Алексанян, който смята, че с подобни действия държавата фактически изнудва акционерите, за да получи компанията.
Руски следователи конфискуваха кашони с документи при 9-часов обиск в сградата на най-голямата петролна компания в страната "Юкос", припомня българската редакция на Би Би Си (BBC.bg). В операцията взеха участие десетки полицаи, като всички етажи на зданието бяха запечатани. Според официалното обяснение обискът е част от разследването за измама и укриване на данъци.
"Юкос" има краен срок до сряда да плати повече от 3 млрд. долара, дължими като данъци само за 2000 г. Компанията обаче твърди, че може да обяви фалит, защото сметките й са блокирани от властите.
Бившият шеф на "Юкос" Ходорковски е в затвора за икономически престъпления, но много хора се съмняват, че обвиненията срещу него са политически мотивирани.
Съдбата на руския петролен гигант предизвиква оживени дебати и в европейската преса, информира българската редакция на Би Би Си.
Според германския "Берлинер цайтунг" случаят е повратна точка в президентството на Путин. Изданието признава, че руските компании имат повече възможност и сила, отколкото държавата може да позволи, но добавя, че конфликтът е могъл да бъде решен с помощта на закона.
Кремъл "избра силата, защото не знае как да използва политически инструменти, за да решава конфликти: нито в случая с "Юкос", нито в случая с Чечения, нито в борбата с корупцията в собствените си редици", смята изданието.
Според унгарския "Непсабадшаг" Кремъл "не търси уреждане на задълженията на "Юкос", а начин да си присвои компанията".
"Можем да наречем това ренационализация, но този израз не е вече подходящ за висшето общество, дори в Москва", пише вестникът.
Главната цел на президента Путин още от самото начало е била "да възвърне статута на Русия като суперсила и за тази цел вече не са достатъчни само ядрените оръжия", смята изданието и коментира:
"За да се осигури решаващата дума на Русия на световния петролен пазар, си струва да започнеш война, особено когато тя трябва да се води единствено с олигарсите."
Френският "Либерасион" очаква разцепването на компанията, като отбелязва, че президентът Путин не е особено разтревожен за икономическите последици от "войната с "Юкос".
"Това е така, защото безмилостното премерване на силите няма нищо общо с икономическата рационалност", коментира вестникът.
Главната цел е да се даде урок на всички олигарси, които биха искали да се изпречат на пътя на президента, допълва изданието.
Според "Либерасион" в това отношение Путин е бил подпомогнат от "вълнуващото съгласие" между Европа и САЩ да не протестират срещу методите, които той прилага към олигарсите, защото както ЕС, така и САЩ искат Русия да излезе от анархията и да престане да създава проблеми на международната сцена, като според тях "Путин се справя много добре".
Така "демокрацията може да почака", заключава вестникът.