От Брюксел виждат още политическа несигурност в България
От Брюксел виждат още политическа несигурност в България   
Източник: БГНЕС - архив
10
В е еч пред висши служители в Люксембург през 2005 г. тогавашният министър-председател на България похвали достойнствата на членството в Европейския съюз, като заяви, че страната му е готова да заеме мястото си в сърцето на континента.

"В политически план България се връща в семейството на европейските държави, към което винаги е принадлежала", обяви Симеон Сакскобургготски, след като България и Румъния подписаха документите, които щяха да ги направят част от ЕС две години по-късно, през 2007 г.

Това беше силно, подхождащо на случая и прочувствено изказване, като се има предвид, че спомените за съветското влияние са живи в съзнанието на повечето българи и особено на Сакскобургготски - детето, станало цар на страната преди падането на монархията през 1946 г.

Но осем години след този изпълнен с приповдигнато настроение пролетен ден в Люксембург и малко преди парламентарните избори,за които се готви разделена България на 12 май, има все по-голямо разминаване между някогашните стремежи за членство в ЕС и всекидневната реалност на принадлежността към общността, пише в коментар от Брюксел Итън Билби от Ройтерс.

Вместо да се чувстват притеглени към сърцето на Европа, България и Румъния се оказват на ръба на дебатите, при което техните партньори в ЕС често повдигат въпроси за тяхната обвързаност с върховенството на закона и желанието им да се преборят с корупцията, организираната престъпност и незаконната миграция.

Членството не дава еднопосочен билет към демократична стабилност, икономически растеж и по-големи възможности за всички.

Дипломати от други държави членки често дискретно поставят под въпрос доколко разумно е било тяхното приемане.

"Европейският съюз се разглеждаше като някаква златна дъга на хоризонта", каза специалистката по Източна Европа в Центъра за европейска политика Аманда Пол, имайки предвид представата на много румънци и българи преди присъединяването.

"Като цяло мисля, че и румънците, и българите извличат полза от членството, но все още имат недостиг на демокрация", заяви тя, като обясни, че ако гражданите искат да разберат разминаването между очакванията и реалността, те би трябвало да обърнат поглед първо към родината си, а не към Брюксел.

"Те би трябвало да са по-разочаровани от собствените си лидери и политици, а не от институциите на ЕС и от това какво ЕС може да направи за тях", каза тя.

Независимо дали живеят в родните си страни в югоизточната периферия на Европа, или работят в Брюксел, румънците и българите се чувстват все по-изолирани.

След присъединяването към ЕС доходите на глава от населението в двете страни постепенно се увеличават - по данни на МВФ с около 30 процента между 2006 и 2011 г., а възможностите за движение и работа в Европа нарастват, но те

все още не се чувстват напълно приобщени към съюза на европейските държави.

Румъния и България остават извън Шенгенското споразумение, което позволява свободното движение на граждани в 26 европейски страни, а плановете за присъединяване към еврото са оставени за непосредственото бъдеще.

Когато някоя от двете страни стане тема на обсъждане в дебатите в ЕС, доста често това е във връзка с въпросите дали те изпълняват целите за по-ефективни съдебни системи или дали правят достатъчно за ограничаването на контрабандата и на наплива от мигранти от изток.

"Ние сме втора категория граждани на съюза и оставаме извън вземането на важните решение в Брюксел", каза 64-годишният инженер Йон Мичу, който живее в Букурещ. "Нашите политици са некомпетентни и през последните шест години не се борят за това Румъния да има по-силна позиция", заяви той.

На срещите на високо равнище на ЕС лидерите на Румъния и България имат същата възможност да се изказват свободно, както който и да е друг държавен глава или ръководител на правителство, и често го правят. Но когато става въпрос за вземане на решения, особено през последните три години на икономическа криза, София и Букурещ почти нямат думата.

"Вие виждате две страни, които трябва да изразходват доста усилия за преговори и да проявят значително количество добра воля по ключови за тях въпроси като членството в Шенген", каза дипломат от ЕС, запознат с отношенията с двете страни и с границите на тяхното влияние.

"Въпреки че те определено се трудят здраво, това просто им дава по-малко място за маневриране", заяви той.

Друга пречка за тях е

липсата на опитни хора, които да движат дипломатическите им усилия.

Те са най-новите държави в 27-членния ЕС, поне докато Хърватия не се присъедини през юли, а изграждането на потенциал за вземане на решения и оказване на влияние на срещите отнема време - не само на ниво посланици, а на всички равнища на бюрокрацията и по множеството направления на политиката, с които се занимават дипломатите.

"Когато става дума за важни решения, това е игра за големите и те могат да действат настъпателно, за да направляват малкия кръг, който взема решенията", каза друг дипломат от по-стара европейска сила.

Като пример посочват преговорите по-рано тази година за дългосрочния бюджет на ЕС от 1 трилион евро, голяма част от който се изразходва за фондове за развитие на по-бедните страни от ЕС и това го прави от решаващо значение за Румъния и България.

"Когато става въпрос за бюджета, България и Румъния нямат почти никаква дума", каза дипломатът, изразявайки съжаление от липсата им на влияние.

От своя страна служители от двете страни казват, че гласът им винаги присъства в обсъжданията в ЕС, и се питат защо отношението към тях е като към граждани втора категория, когато стане дума за Шенген, който вероятно е най-голямата им болка.

Очаква се на изборите в България в неделя да победи десноцентристката партия, оглавявана от бившия министър-председател Бойко Борисов.

Но тя може да не събере достатъчно гласове, за да състави свое правителство, а казва, че няма да участва в коалиция.

Това увеличава изгледите за по-нататъшна политическа несигурност в страната и също така поражда съмнения за икономическата й програма, като и двете неща ще намалят тежестта й в Брюксел.

"На практика ние си имаме работа със страна от Дивия запад",

каза занимаващ се с Източна Европа служител от ЕС, който изрази съмнение в способността на България да прилага закона и да живее съгласно демократичните норми.

Свивайки рамене в смисъл "какво да се прави", служителят заяви, че не е възможно да се върне историята, че Румъния и България са членове на Европейския съюз. Другите държави трябва да приемат реалността и да се справят с нея, колкото и предизвикателна да е тя.

За Кармен Поп - 32-годишна собственичка на румънско ресторантче в Брюксел - членството в ЕС е нож с две остриета. Той позволява да работи в столицата на Европа и да праща пари на родителите си в родината, но съвсем не е съвършен свят.

"Предимствата на принадлежността към ЕС не важат за румънците", каза тя."Ти си част от общността, но не можеш да работиш като другите европейци. Ние винаги носим етикета, че сме румънци или българи", заяви Поп.
Коментари 10
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

10 коментара
 
- Прощавайте, къде е главният ви готвач? - Отиде отсреща да хапне и веднага ще се върне!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Йотова: Всичко е в ръцете на първата политическа сила, надявам се на диалог

Йотова: Всичко е в ръцете на първата политическа сила, надявам се на диалог

България Преди 18 минути

Вицепрезидентът очаква новият парламент първо да се конституира, да бъдат спазени всички процедури, тъй като "търпението на българските граждани се изчерпва"

Мъж и жена се удавиха в морето в Бургаско

Мъж и жена се удавиха в морето в Бургаско

България Преди 32 минути

Случаите са станали на две различни места в един и същи ден

Израел предупреди за риск сериозна ескалация по границата с Ливан

Израел предупреди за риск сериозна ескалация по границата с Ливан

Свят Преди 1 час

Това става на фона на относително спокойната ситуация в Ивицата Газа, след като военните започнаха тактически паузи

Шеф на психиатрия: Всеки пети пациент е с психоза след употреба на дрога

Шеф на психиатрия: Всеки пети пациент е с психоза след употреба на дрога

България Преди 1 час

Случаите на агресия от психично болни хора зачестяват - има ли нужда от промяна в грижата за тях?

От днес: Промяна на разписанието на някои влакове

От днес: Промяна на разписанието на някои влакове

България Преди 1 час

Очаква се строително-монтажните работи по коловозното развитие на Централна гара - София да продължат 15 месеца

Учени: Доматеният сок е полезен за сърцето

Учени: Доматеният сок е полезен за сърцето

Любопитно Преди 1 час

Наблюдавано е и понижаване на нивата на "лошия холестерол" при 125 от участниците

Паметник на Ленин в Гелзенкирхен

Паметник на Ленин в Гелзенкирхен? Звучи невероятно, но е факт

Не просто футбол Преди 1 час

Домът на елитния германски футболен клуб Шалке 04 има с какво да ви изненада

Осем души се задушиха в хладилен камион в Китай

Осем души се задушиха в хладилен камион в Китай

Свят Преди 1 час

Опитите да бъдат реанимирани са били неуспешни

<p align="left" class="western" style="line-height: 100%; margin-bottom: 0cm">MINI Cooper SE&nbsp;е като кокетна млада дама (видео)</p>

MINI Cooper SE е като кокетна млада дама (тест драйв)

Технологии Преди 2 часа

Автомобилът е модерен, шикозен, сладък ако щете, като възможно най-желаният и стилен аксесоар за всяка дама, която иска да изпъква. Ако се осмели да избере яркия жълт цвят, тогава погледите със сигурност няма да я подминат

Зеленски: Мирни преговори още утре, ако Русия напусне Украйна

Зеленски: Мирни преговори още утре, ако Русия напусне Украйна

Свят Преди 2 часа

Приключи конференцията за мир в Украйна, която се провеждаше в Швейцария

Снимката е илюстративна

Психично болен мъж нападна с нож дете в София

България Преди 2 часа

Майката и момичето, което е жертва на последната му агресия, разказаха, че нападението е станало на пейка пред блока, в който живеят

Държавите от ЕС започват избора на следващ председател на ЕК

Държавите от ЕС започват избора на следващ председател на ЕК

Свят Преди 3 часа

Досегашният председател на ЕК Урсула фон дер Лайен ще участва в първата част на срещата тази вечер

Имен ден днес празнуват...

Имен ден днес празнуват...

Любопитно Преди 3 часа

Вижте на кого отдава почит църквата на 17 юни

Свлачище в Еквадор взе жертви, издирват 30 души

Свлачище в Еквадор взе жертви, издирват 30 души

Свят Преди 3 часа

Проливни дъждове обхванаха части от Централна и Южна Америка