Стачкуващите служители на метрото в Атина се върнаха на работа след 9-дневни протести срещу планираните намаления на заплатите
Движението на метрото е възстановено след като гръцкото правителство обяви гражданска мобилизация късно снощи, за да принуди стачкуващите да се върнат на работа. Тези от тях, които откажат, бяха заплашени с уволнение, арест и затвор.
Служителите на метрото стачкуваха на ротационен принцип от 17 януари. Рано тази сутрин полицията за борба с безредиците освободи от стачници главното депо на атинското метро, където през нощта се бяха барикадирали около стотина протестиращи.
Десетина души са били задържани. Една жена е получила леки наранявания.
"Доволен съм, че служителите на градското метро възобновиха работата на мрежата, а пътниците са още по-доволни", заяви транспортният министър Костис Хадзидакис, цитиран от Асошиейтед прес.
По-рано тази седмица съдът реши, че стачката е незаконна,но организаторите на протеста не се съобразиха с решението.
В. "Врадини" цитира премиера Андонис Самарас, че "транспортът не принадлежи на синдикатите".
Самарас изпрати послание до всички синдикални организации, че няма да отстъпи и ще влезе в сблъсък с тях, отбелязва изданието като допълва, че посланието е било предназначено и за всички, които планират да предприемат стачни действия."Гръцкият народ направи жертви. Огромни жертви. И не мога да позволя изключения", заяви премиерът.
Според в. "Елефтеротипия" правителството предприема
стратегически сблъсък със синдикатите, за да се пресекат други опити за блокади
Пресата в Гърция изчислява, че финансовите загуби от деветдневната стачка на метрото възлизат на 10 млн. евро.
Защитавайки правителственото решение да задейства рядко използван закон, за да спре стачката, Кедикоглу заяви, че новите рестриктивни мерки трябва да бъдат приложени.Законът за гражданска мобилизация
е предвидено да се прилага във време на войни, природни бедствия или в интерес на общественото здраве. От 1974 г., когато пада военната диктатура в Гърция, той е използван девет пъти, припомня АП.
Три от случаите са през последните две години и са свързани със стачки по повод рестриктивните мерки, наложени в замяна на международни заеми. Отказът да се изпълни заповедта за връщане на работа води до арест и затвор между три и пет години.
Синдикати и основната опозиционна сила Коалицията на радикалната левица СИРИЗА обвиниха правителството, че използва тактики, характерни за диктатурата.
Стачката се посрещаше със смесени чувства от пътниците,
много от които са в същата ситуация и са засегнати от намаляване на собствените им заплати.
ДПА съобщава, че средната брутна заплата на служителите в метрото, без да се изчислява извънредния труд, ще падне от 2500 евро на 2038 евро.