Да бъде създаден Национален съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти, който е със статут на държавна комисия, реши парламентът.
Депутатите гласуваха на първо четене промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, предложени от правителството.
Промените предвиждат и глоба от 5000 до 10 000 лв. за всеки, който търгува с лекарствени продукти по интернет в нарушение на изискванията на този закон и на наредбата по него.
Предвижда се седалището на съвета по цени и реимбурсиране да бъде в Плевен. Той ще се състои от председател и шестима членове - трима лекари или магистър-фармацевти, двама юристи и двама икономисти, всички със стаж по специалността не по-малко от 5 години. Председателят и членовете на съвета се избират и освобождават с решение на Министерския съвет по предложение на министъра на здравеопазването.
Със създаването на новия орган, който ще извършва дейностите по ценообразуване и реимбурсиране на лекарствени продукти, се цели да бъде оптимизиран процесът, обясняват в мотивите си вносителите - МС.
В шейсетдневен срок от подаване на заявление Националният съвет трябва да утвърди цената на медикамента и да вземе решение за включване на лекарствен продукт в позитивния списък.
Изпълнителната агенция по лекарствата се задължава да организира и поддържа система за проследяване на лекарствената безопасност за рискове за здравето на пациентите, произтичащи от употребата на лекарствени продукти. На ИАЛ се възлага и да поддържа национален интернет портал, който да бъде свързан с Европейския интернет портал за лекарствените продукти.
В бъдеще върху лекарствата следва да бъдат нанесени показатели за безопасност, чрез които ще може да се извършва проверка на всяка доставена опаковка.
Вносителите предложиха разрешение за производство и внос на лекарствени продукти да не се издава, когато производител/вносител и свързани с него физически и юридически лица участват в собствеността на предприятия за търговия на едро на лекарства или в собствеността на аптеки.
Създаването на Национален съвет със статут на държавна комисия и седалище в Плевен от БСП определиха като "нито риба, нито рак". Националният съвет има консултативни функции, в него влизат представители на различни институции.
Държавната комисия е от държавни служители и има строго регламентирани държавни функции, обясни Мая Манолова. Тя изрази недоумение защо изобщо е необходим подобен орган, след като сегашната комисия използва потенциала на Министерството на здравеопазването.
Изпращате съвета в Плевен, след като не е ясно с какъв персонал и експертиза ще разполага, посочи депутатът и попита, след като на практика министърът се отказва от експертите си, дали това означава, че няма доверие на собствените си хора или просто бяга от отговорност.
"Здравното министерство - дим да го няма от цените на лекарствата", обобщи ситуацията Манолова.
ДПС не подкрепя законопроекта, обяви Нигяр Джафер. Законопроектът на МС е псевдодейност за редуциране на цените, в същото време по кой член от закона Националният съвет е със статут на държавна комисия, обърна се Джафер към министър Десислава Атанасова.
Пред депутатите здравният министър обясни, че Националният съвет ще следи, регистрира и актуализира цените на лекарствените продукти и ще ги сравнява с референтните в другите държави-членки на ЕС. Тя отбеляза, че само за последната седмица, вследствие на проверките от настоящата комисия, има намаление на цените на нови 74 лекарства с от 5 до 75%.