Сърбите и румънците в спор за граф Дракула
Портрет на Влад Цепеш, съхраняван във виенския Музей на история на изкуството   
Източник: khm.at

Белградският таблоид "Курир" лансира шокираща хипотеза: Влад Цепеш бил сърбин по произход, пише днес румънският вестник "Котидианул".

В заглавие на първа страница сръбският всекидневник пише: "Граф Дракула е сърбин". Теорията е лансирана от Йован Деретич, спорен сръбски историк, автор на редица проучвания за произхода на сръбския народ, възмущава се румънското издание.

За да подкрепи теорията си, историкът се позовава на прочутия роман на Брам Стокър "Дракула" от 1897 г.

Така например според известния роман Влад Цепеш казва: "Моят народ е умирал в битката в Косово".

"Голям срам споходи моя народ в Косово през 1389 г., когато знамената на власи и унгарци коленичиха пред Младия полумесец. Оттогава само един войвода от моята кръв е успял да премине Дунава и да победи турците на тяхна земя", казва Влад Цепеш в романа.

Защо румънският граф Дракула ще каже, че турците са покорили народа му, когато се знае, че в Косово с османците са се били сърби? Дали това значи, че средновековният румънски благородник, който е послужил за вдъхновение на литературния образ на граф Дракула, не

е бил всъщност сърбин,

пита "Курир".

"Дракула е бил 100% сърбин! На надгробния му камък има надпис: "Тук почива Влад Цепеш, роб Божий", на чист сръбски език. Какви доказателства повече искате?", казва още Деретич.

Историкът отива и още по-далеч: "Впрочем,

мнозинството от днешните румънци са сърби

по произход. Много хора не знаят, че до XIX в. румънците са говорили на нашия език и са ползвали нашата писменост. Наричахме ги власи, тоест пастири, защото населението на Трансилвания се занимава основно с този клон от земеделието", казва Деретич.

Статията в "Курир" изобилства с грешки, една от които е твърдението на автора, че Влад Цепеш е роден в едно село край румънския град Търговище, докато според историческите източници той е роден в Сигишоара, отбелязва "Котидианул".

Освен това романът на Брам Стокър, на който се позовават твърденията, няма никаква историческа база, подчертава вестникът.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нов протест на „Правосъдие за всеки” срещу корупцията

Нов протест на „Правосъдие за всеки” срещу корупцията

България Преди 33 минути

Според организаторите у нас все повече се засилва влиянието на партии и политици, които ни отдалечават от ценностите на ЕС

Първи политически реакции на предложението на Радев за референдум за еврото

Първи политически реакции на предложението на Радев за референдум за еврото

България Преди 41 минути

Румен Радев обяви, че ще внесе в Народното събрание предложение за провеждане на референдум относно приемането на еврото в България с въпроса: "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута евро през 2026 г.?"

Затвор за двамата български моряци за трафик на кокаин

Затвор за двамата български моряци за трафик на кокаин

Свят Преди 2 часа

На борда бяха намерени около 300 килограма кокаин

Робърт Кенеди-младши

Робърт Кенеди-младши: Убиецът на баща ми е друг

Свят Преди 2 часа

Когато 71-годишният Кенеди-младши препоръча на Калифорнийския съвет за условно освобождаване Сирхан да бъде освободен условно през 2021 г. - 16-ият път, когато се изправя пред съвета – шест от неговите братя и сестри, водени от майка им, остро осъдиха решението

Ескалация, Унгария изгони дипломати в Украйна

Ескалация, Унгария изгони дипломати в Украйна

Свят Преди 3 часа

Украйна е задържала двама предполагаеми унгарски шпиони

ЕС създава трибунал за руските лидери заради Украйна

ЕС създава трибунал за руските лидери заради Украйна

Свят Преди 3 часа

Кая Калас: Няма място за безнаказаност

Wosh MC: Мечтая за спокоен живот с музика, двор и градина

Wosh MC: Мечтая за спокоен живот с музика, двор и градина

Любопитно Преди 3 часа

В разговор с Митко Павлов в подкаста „Разкошно“, изпълнителят сподели лични размисли за посоката на творчеството си и живота

Костадинов от Червения площад в Москва - "Ще възродим България!"

Костадинов от Червения площад в Москва - "Ще възродим България!"

България Преди 4 часа

Лидерът на "Възраждане" сподели снимки от парада в Москва, на които се вижда, че е сред публиката на събитието

Лидерът на "Величие" атакува "Възраждане"

Лидерът на "Величие" атакува "Възраждане"

България Преди 4 часа

Михайлов: Избирателите на "Възраждане“ имат "неотложна нужда“ нещо да се случи с правителството

Избраха Борислав Божинов за председател на Комисията за защита на личните данни

Избраха Борислав Божинов за председател на Комисията за защита на личните данни

България Преди 4 часа

За членове на комисията бяха избрани Василка Рангелова, Ивайло Станев, Цветана Червенякова-Илиева, Цветелин Софрониев

<p>Кристина Апългейт призна, че вече не излиза от дома си</p>

Кристина Апългейт призна, че вече не излиза от дома си заради множествената склероза

Любопитно Преди 4 часа

„Първото нещо, което чувам от хората, е как го получихте? Това означава, че трябва да съм направила нещо лошо в живота си, за да имам това заболяване, че сам съм си го причинила", споделя актрисата

Напрежение и остри реплики в първия дебат между Джордже Симион и Никушор Дан

Напрежение и остри реплики в първия дебат между Джордже Симион и Никушор Дан

Свят Преди 4 часа

Дебатът се състоя преди втория тур на президентските избори, насрочен за 18 май

,

Как Менгеле живя необезпокоявано в Южна Америка

Свят Преди 4 часа

Той е един от най-големите престъпници на нацисткия режим, който живее спокойно и след края на войната

Конституционният съд на Румъния потвърди първия тур

Конституционният съд на Румъния потвърди първия тур

Свят Преди 5 часа

Джордже Симион получи 3 862 761 гласа, или 40,96 процента

Четири момчета пребиха жестоко човек в Перник

Четири момчета пребиха жестоко човек в Перник

България Преди 5 часа

Той е настанен в хирургично отделение с различни травматични увреждания

Зловеща усмивка: Преследвачът на Дженифър Анистън с тревожно поведение в съда

Зловеща усмивка: Преследвачът на Дженифър Анистън с тревожно поведение в съда

Любопитно Преди 5 часа

Прокурорите твърдят, че той е тормозил Анистън с гласови съобщения, имейли и съобщения в социалните мрежи