Повишението на минималната работна заплата от 270 на 290 лв. ще бъде направено през второто тримесечие на следващата година, но вицепремиерът Симеон Дянков предлага това да стане от 1 май 2012 г.
Миналата седмица се обсъждаше увеличението да влезе в сила от април, съобщиха пред журналисти вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов и президентът на КНСБ Пламен Димитров на излизане от заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС).
Пресцентърът на Министерския съвет съобщи, че на заседанието е бил одобрен проектът за постановление на Министерския съвет, с което се определя нов размер на линията на бедност за 2012 г. Съгласно консенсусното решение на социалните партньори, размерът на линията на бедност за следващата година ще бъде определен от правителството на 236 лева. В момента тя е 211 лв.
На заседанието са били обсъдени становища и предложения за изменения и допълнения на Кодекса на труда. Основната им цел е да се регламентират агенциите за временна заетост, както и да бъдат определени критериите за представителност на национално равнище на работодателските и синдикалните организации. След дискусии и анализи на експертно равнище, предстои да бъде взето решение по проекта на следващо заседание на Съвета.
От
Българската стопанска камара по този повод протестират и твърдят, че "не е ясна
причината за промяна на критериите за представителност на организациите на
работниците и служителите и на работодателите, и липсват мотиви.
В становище,
адресирано до министъра на финансите Симеон Дянков и до министъра на труда и
социалната политика Тотю Младенов, се казва: "Приемаме принципно сближаването
на критериите за националните организации на работниците и служителите и на
работодателите.
Предложените от правителството критерии и начинът на
представянето им, без предварително съгласуване със социалните партньори на
основните принципи, са неприемливи от гледна точка на действащото международно
и национално трудово законодателство. Елиминира се и наложилата се през
последните двадесет години практика на сътрудничество и добронамереност за
опазване на социалния мир и ефективност на индустриалните отношения."
Също днес от пресцентъра на МВР съобщиха, че се запазва размерът на обезщетението при
пенсиониране на държавните служители в МВР.
Днес по инициатива на шестте синдиката на МВР се е състояла среща с политическото ръководство на министерството, в която са участвали заместник-министрите Веселин Вучков и Димитър Георгиев.
Зам.-министър Вучков е запознал ръководителите на синдикалните организации с обсъжданията, провели се по време на две от заседанията на Министерския съвет - на 31 октомври и на 2 ноември тази година, както и на срещата в Министерството на финансите, състояла се на 1 ноември.
От МВР са представили информация от днешното заседание на Министерския съвет относно пенсионно-осигурителните права на държавните служители в МВР. Броят и размерът на обезщетенията при прекратяване на държавната служба с придобиване право на пенсия се запазва.
Осигурителният стаж за придобиване право на пенсия от държавните служители в МВР ще бъде увеличен с две години - от 25 на 27.

Източник:
БГНЕС