България ще преговаря със САЩ за приемане на елементи от американската противоракетната отбрана (ПРО) в Европа, съобщи министър-председателят Бойко Борисов.
На въпрос дали страната ще приеме американския план, той каза, че София трябва да прояви солидарност.
"Това не е решение, което ще взема сам. Очакваме мнения от Европейската комисия и от българския парламент - добави премиерът, - Моето мнение е, че трябва да проявим солидарност. Когато сте член на НАТО, трябва да работите за колективната сигурност".
Според посланика на САЩ Джеймс Уорлик "определено
има роля, която България може да изиграе
в ПРО".
Той каза това по време на първата си публична лекция, организирана от Атлантическия клуб в България (АКБ).
Уорлик посочи, че въпросът е в ранна фаза на обсъждане и САЩ биха искали да се проведат консултации.
Не сме стигнали до официалните преговори, уточни той. Досега е имало само неформални обсъждания на различни нива - както във Вашингтон, така и тук.
На този ранен етап все още не сме отправили предложение към България, само обменяме информация, подчерта Уорлик.
"Страната ви има роля, която може да изиграе в ПРО, това се определя от интереса на България. Трябва да проведем консултации. Това ще се случи, както на техническо ниво, така и на ниво политика. Но като се има предвид изразеният интерес и географското положение на страната, надяваме се, че обсъждането на ПРО ще бъде ползотворно", каза дипломатът.
Решението за това
къде да се разположат елементи на американския противоракетен щит
у нас е наполовина математическо, наполовина политическо. Смятам, че в духа на установеното военно сътрудничество между САЩ и България - изградените българо-американски бази на нашата територия, съвсем естествено продължение би било да има и елементи на ПРО на нашата територия. Това каза пред журналисти бившият външен министър Соломон Паси, президент на АКБ.
На въпрос какво ще спечели България, ако се съгласи да бъдат разположени части на ПРО у нас, Паси каза: "Първото нещо, което печелим, е сигурност. Както видяхте, нарастват страховете от неконтолируеми ракетни нападения къде ли не".
Според Паси отношенията на страната ни с Русия са такива, че
"бихме могли да убедим руската страна, че ПРО по никакъв начин не се отнася към нея".
В отговор на друг въпрос, Джеймс Уорлик посочи, че операцията "Октопод" е българска, замислена и осъществена с изключителна прецизност, без помощта на САЩ.
Българския народ трябва да се гордее с акцията.
Преди ден Уорлик приветства арестите, извършени от българските власти. Той ги определи като важна стъпка в дългата серия от мерки, които трябва да бъдат предприети за справяне с основните проблеми, пораждани от криминалната дейност в страната.
Посланикът засегна темата и в самата си лекция, в която говори за "смелите действия на правителството" в операция "Октопод".
Уорлик отбеляза, че промяната не става бързо и ще са необходими продължителни усилия, както и че ще има пречки.
Той определи скорошните арести на "някои от най-известните престъпници" като много положителна стъпка и добави, че е ред на съдебната система да осигури справедливостта.
Американският дипломат отбеляза, че върховенството на закона не свързано с партийна политика или външен натиск, а става въпрос за изграждане на основа в българското общество за просперитет, доверие в правителството и демократични ценности.
Сред засегнатите от посланика теми беше и
визовият режим.
В момента към 300 хил. българи живеят в САЩ, а всяка година около 30 хил. получават визи за пребиваване в страната. От тази година посолството на САЩ предвижда да се издават визи за 10 години, каза още Уорлик.
В лекцията Джеймс Уорлик подчерта, че и САЩ, и България желаят добри и продуктивни
отношения с демократична Русия.
САЩ няма да искат от българското правителство или народ да избират между Москва и Вашингтон, заяви той.
Говорейки за предизвикателствата, Джеймс Уорлик подчерта приноса на България в Афганистан, като отбеляза военното сътрудничество на страната ни със САЩ.