Ле ебните заведения за болнична помощ ще трябва да осигуряват непрекъснато 24-часово изпълнение на лечебната дейност по медицинските специалности, за които имат получено разрешение.
Това предвиждат промени в Закона за лечебните заведения, одобрени от правителството.
С измененията в закона отпада определянето на видове лечебни заведения за болнична помощ според териториалния им обхват - районни, областни, междуобластни и национални, поради несъответствието на този принцип с принципа на свободния достъп на пациентите до медицинска помощ.
Отпада определянето на болниците като многопрофилни и се предлага определение на болница и специализирана болница. Според промените болница е лечебно заведение, в което има сектори, отделния или клиники по медицински специалности.
Специализирана болница пък е лечебно заведение в което има сектори, отделения или клиники по една медицинска или дентална специалност.
В законопроекта се регламентират критериите за определяне на една болница за университетска. Те са свързани с наличието на преподавателски състав и материално-техническа обезпеченост.
Законопроектът предвижда възможност в болниците за активно лечение да се разкриват структури за долекуване и продължително лечение или рехабилитация.
Регламентира се възможността хосписите и домовете за медико-социални грижи също да предоставят социални услуги по Закона за социалното подпомагане.
С измененията в закона диспансерът отпада като вид лечебно заведение. Вместо диспансери за психични заболявания се създават нов вид лечебни заведения – центрове за психично здраве.
Регламентирано е изрично, че лечебните заведения за стационарна психиатрична помощ могат да предоставят социални услуги по Закона за социално подпомагане.
Предлаганите от правителството промени предвиждат в денталните центрове да се извършва не само първична, но и специализирана извънболнична дентална помощ.
Освен това се регламентират изрично основанията за отказ за регистрация на лечебно заведение в РЦЗ, като се въвеждат и допълнителни основания - неосъществяване на дейност повече от шест месеца или осъществяване на дейност в нарушение на утвърдените медицински стандарти и здравни изисквания.
Предвижда се индивидуалните практики за първична и специализирана извънболнична помощ да могат да се учредяват като еднолични търговски дружества от лекари и лекари по дентална медицина.
С промените се дава възможност лечебните заведения да създават обединения, с цел сключване на договор за оказване на медицинска помощ.
Законопроектът предвижда приемът на пациенти, нуждаещи се от хоспитализация, да се извършва освен от консултативните кабинети в болницата и чрез медицински, дентален, медико-дентален или диагностично-консултативен център, открити от лечебното заведение за болнична помощ, в което ще бъде хоспитализиран пациентът.
Законопроектът предвижда отмяна на забраната за създаване на болнични настоятелства към лечебните заведения за болнична помощ.

Източник:
БГНЕС/ИВАН ЯНЕВ