Тотю Младенов: Всичко е в ръцете на бизнеса
Социалният министър се надява да има пари в бюджета за по-голямо увеличение на пенсиите   
Източник: БГНЕС

Докато съм на този пост, няма да позволя да бъдат ощетени българските работници на пазара на труда в България, зарича се министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов в интервю за БТА.

По думите му има държавна воля за преориентиране на политиката към защита на българските граждани на пазара на труда, особено в състоянието на криза.

Ако работодателите не използват натрупаният ресурс от намалената осигурителна тежест за 2010 г. за запазване на работните места, от 2011 г. е възможно политиката да се преосмисли и осигурителната тежест да бъде увеличена, посочва Младенов.

Ето какво още казва министърът на труда и социалната политика:

- Доколко са реалистични очакванията на синдикатите за 15% безработица през следващата година, след като в правителствената програма са заложени 11,4%?

- През първите три месеца на следващата година на пазара на труда ще бъде трудно. Много важни са мерките, които предприемаме за облекчаване на ситуацията на пазара на труда през следващата година.

Ще продължим действието на правителственото постановление 44 - за заетите на половин работен ден в предприятията, като то ще действа не три, а четири месеца.

Чрез оперативната програма "Развитие на човешките ресурси" откриваме ваучерната схема за обучение, квалификация и преквалификация, и придобиване на допълнителни компетенции на заетите и безработните. Използваме в максимална степен другите възможности, които ни се предоставят от Глобализационния фонд към ЕС.

За да се доближим в максимална степен до нуждите на бизнеса от квалифицирана работна ръка, през последните няколко месеца в срещи с министрите на труда на Корея, Израел и Франция се договорихме да изградим съвместни центрове за обучение и квалификация в България по модела на съществуващите българо-германски центрове.

Целта е българските кадри да бъдат обучени предварително от специалисти на фирмите от тези страни, които желаят да инвестират в България.

- 11,4 означава ли, че след като периодът януари-март ще бъде най-тежък, през тези месеци може да се очаква пик на безработицата и по-висок от заложения средногодишен процент?

- Средногодишен процент от 11,4 означава, че през някои месеци може да достигне и малко по-голям размер, но от пролетта и лятото на следващата година процентът ще се нормализира.

Искам да подчертая нещо друго, свързано с антикризисните мерки. Знаете, че намалихме от 1 януари 2010 г. осигурителната тежест за бизнеса с две на сто, както и за осигурените лица.

Надявам се той да използва този освободен ресурс, който няма да му се отнема, за запазване на колкото може повече работни места. Ако се установи в края на следващата година, че тази мярка не работи, мога да прогнозирам, че може да се преосмисли политиката в тази посока.

Това означава след 2010 г. не да се намаляват осигуровките, а напротив - да се увеличават. Така че всичко е в ръцете на бизнеса. В крайна сметка това е един вид джентълменско споразумение между правителството и бизнеса, и те трябва в максимална степен да оправдаят това доверие.

- Очаквате ли приток на емигранти в България от страни извън ЕС и по какъв начин ще бъдат защитени интересите на българските работници?

- Докато аз съм министър, няма да позволя да бъдат ощетени българските работници на пазара на труда в България. Политиката се преориентира, когато има държавна воля за това. В състояние на криза ние сме длъжни да защитим на първо място пазара на труда за българските граждани.

- По какъв начин ще въздействате върху работодателите, които не осигуряват в достатъчна степен безопасността на работниците си?

- През последните години в България има леко подобрение на условията на труд в редица предприятия, отрасли и браншове, но не навсякъде е така. Особено в състояние на криза, работодателите още повече пренебрегват тези свои задължения и не инвестират достатъчно в подобряването на условията на труд.

Що се отнася до смъртните случаи на строежите, освен санкции за работодателите, длъжностните лица и работниците, ако са нарушили правилата за безопасност, смятам, че и съдебната система трябва да подходи по друг начин. Не си спомням да има осъден работодател или длъжностно лице за смъртна трудова злополука, причинена по тяхна вина в България.

- Как трябва да се промени и да действа съдебната система, за бъдат принудени работодателите да спазват условията за безопасен труд?

- Разпоредил съм на Главната инспекция по труда да търси контакти с представители от съдебната система. Трябва да се правят съвместни семинари и колегите от съдебната система - съдиите, да се запознаят как и какво трябва да се прави, за да се спазва трудовото законодателство. Мисля, че това ще доведе до резултат.

- Може ли да се очаква актуализация и на детските надбавки в средата на годината?

- Искрено се надявам, че на полугодието, както сме се разбрали със синдикатите и с работодателите, на базата на по-високите приходи, които очакваме, че ще бъдат факт благодарение на предприетите мерки, включително и в приходната част на бюджета, ще има възможност да направим и нова политика по отношение на пенсиите, на минималната работна заплата и на социалните стандарти, включително за детските надбавки.

- Какви са очакванията Ви за осъвременяването на пенсиите?

- Смятам, че ако не спазим "швейцарското правило", според възможностите в бюджета може да се окаже, че ще увеличим с повече пенсиите от 1 юли 2010 г., отколкото, ако бяхме спазили "швейцарското правило". Според мен минимум с 5% трябва да се увеличат пенсиите от 1 юли 2010 г. Дано да има възможност и за повече, зависи от приходите в бюджета.

- Какво да очакват хората, на които предстои пенсиониране в близките години - кои от предвидените промени в пенсионната система ще влязат в сила в краткосрочен план?

- Пенсионната реформа беше направена в цялостния си вариант преди 10 години, през тях много неща се промениха, изместиха се някои акценти. Изключително тежката демографска криза и застаряването на населението ни накараха още преди три месеца да създадем специален консултативен съвет към МТСП. В него участват представители на синдикати, работодатели, експерти в социалното осигуряване, частни пенсионни фондове и част от пенсионерските организации.

Целта е да се погледне по-мащабно как можем да направим реформата, така че след 20 години проблемите, свързани с пенсионното осигуряване, да бъдат постепенно изчистени.

Много ми се иска да мислим в дългосрочен план, т.е. не само за сегашното поколение, сегашната ситуация и близките няколко години, а с перспектива 10-20 години напред. Иска ми се да предприемем такива реформи, които да дадат възможност следващите поколения да се възползват от пенсионния модел, който сме направили.

След 20 януари работните групи ще са приключили работа, ще систематизираме това, което са подготвили и ще започнем широко обществено обсъждане с гражданите, синдикатите, общините и парламента.

- Кога реално ще се повиши възрастта за пенсиониране?

- Преди да отмине кризата, т.е. до следващите една-две години, смятам, че не е редно да се предприемат такива действия. Но след това, след 2011 г., в един по-дългосрочен период, да речем от 10 години, може да се мисли за плавно повишаване на възрастта за пенсиониране, за да може да не се почувства толкова драстично от хората, да могат и хората, и бизнесът да знаят оттук нататък каква е схемата, която се предлага.

- Какво имате предвид под плавно повишаване?

- Например след 2011 г., в следващите десет години, ако се увеличи пенсионната възраст с година, година и половина или две години, как това да бъде разпределено плавно през тези десет години. Възрастта не трябва да се повиши изведнъж, защото това е непосилно за много хора. Осигурителният принос е изключително важен за дохода от пенсии, който ще се получи след време.

 Затова смятам, че и таваните на пенсиите трябва да бъдат премахнати постепенно, защото това е един от стимулите хората да се осигуряват върху реалната си заплата.

- Какво бихте казали на хората, които панически изтеглиха вложенията си от частните пенсионни фондове, заради кризата и моментното "стопяване" на средствата им?

- Не бих ги съветвал да правят това, защото за родените след 1960 г. се даде възможност да се осигуряват допълнително в универсалните пенсионни фондове, а които имат желание - да правят и допълнителни вноски в третия стълб - доброволното пенсионно осигуряване.

Мисля, че когато започнат да се получават първите пенсии от втория стълб, т.е. от универсалното пенсионно осигуряване след 13 години, тогава заместващият доход от пенсии може да достигне 70-75% от заплатата - когато се съберат доходите от задължителното, допълнителното и доброволното пенсионно осигуряване.

В България е крайно време да започнем да мислим и в посока в какви инструменти трябва да инвестират частните пенсионни фондове своите средства или една част от тях, за да може те да гарантират по-висока доходност на хората, осигурени в тях.

Ние предлагаме част от тези над 3 млрд. лева, акумулирани от частните пенсионни фондове, да бъдат използвани за инвестиции в българската икономика, с пълна гаранция от държавата. Когато държавата гарантира инвестицията на тези средства, по този начин ще дадем възможност и на хората, които се осигуряват в тези фондове, да получат след време по-висока доходност.

Моят съвет е да се използват частните пенсионни фондове, те са напълно контролируеми от държавата, така че няма опасност за техните средства.

- Очаква се да отпадне предвиденото въвеждане на подоходен критерий за интеграционните добавки на хората с увреждания, това по какъв начин ще се отрази на бюджета?

- Много се радвам, че премиерът и президентът се разбраха да няма подоходен критерий за хората с увреждания и средствата, които са около 25 млн. лева, ще бъдат гарантирани за следващата година. Мисля, че това е много правилно решение. Смятам, че политиката за хората с увреждания трябва да бъде ориентирана не толкова в парични средства, колкото в предоставянето на специални социални услуги за тях - рехабилитация, допълнителна помощ и обслужване, балнеолечение, които планираме през 2011 г. Мисля, че това е правилният път, това е и европейската практика.

- Кога реално ще започне закриването на домовете на хора с увреждания и за децата, лишени от родителска грижа, в сегашния им вид?

- Още от следващата година. През следващите четири години сме планували, ако може почти всичките институции, където са настанени хора с увреждания, деца с увреждания и сираци, да бъдат закрити и на тяхно място да се изградят защитени жилища и дневни центрове, където да се осигурят условия, близки до семейната среда. Средства могат да се използват от общините по програмата "Регионално развитие". Там са заделени над 20 млн. евро за тази цел и се надявам голяма част от общините да се възползват от тези възможности.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

Американската армия планира масивно увеличение в използването на дронове

Свят Преди 2 часа

В Украйна и Черно море дроновете променят начина, по който се водят войните

,

Зеленски: Сделката за полезните изкопаеми е първият резултат от срещата с Тръмп

Свят Преди 2 часа

Зеленски каза още, че сделката за полезните изкопаеми отваря пътя за модернизиране на промишлеността в Украйна

,

Какво предвижда споразумението между САЩ и Украйна

Свят Преди 3 часа

То беше подписано след дълги преговори и обрати

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Свят Преди 5 часа

„Върховната цел е победата над враговете ни и ще я постигнем“, заяви още той

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Свят Преди 5 часа

Президентът Доналд Тръмп публично подкрепи Уолц след избухването на скандала „Сигналгейт“

,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 5 часа

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Свят Преди 6 часа

Вучич също така заяви, че ще напусне политиката сам, а не защото някой ще го свали от власт

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 6 часа

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Агата Кристи "ще води" курс по творческо писане с помощта на AI

Любопитно Преди 7 часа

Обучението включва ИИ, изображения и възстановени аудиозаписи, пресъздаващи думи на авторката

д

От днес декларираме коли, купени от чужбина

България Преди 7 часа

Тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

България Преди 8 часа

17-годишен е с повдигнато обвинение и е направил пълни самопризнания, съобщиха още от прокуратурата

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 8 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 8 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 9 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 9 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 9 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.