Акцизът на етиловия алкохол да бъде вдигнат от 1100 на 1250 лв. върху хектолитър чист алкохол, реши парламентарната бюджетна комисия.
Предложението е на Кирчо Димитров от Синята коалиция.
Комисията отхвърли предложението на Яне Янев от РЗС през 2010 г. да бъде увеличена сега прилаганата акцизна ставка върху бирата. Запазва се нивото от 1,50 лв. на хектолитър.
По време на дебата председателят на Съюза на пивоварите Ивана Радомирова посочи, че всички български търговски дружества до момента са изрядни платци към държавата.
Постъпленията от индустрията възлизат на 190 млн. евро за 2008 г., от които 43 млн. са акциз и 96 млн. са ДДС.
Радомирова допълни, че приносът към БВП на индустрията е 160 млн. евро, а за първите шест месеца на 2009 г. - 40 млн. евро.
До септември е отчетен спад от 10% на производството на бира. За 2010 г. очакването е пазарът да се свие с още 10%.
По време на дебата председателят на Националната лозаро-винарска камара Пламен Моллов призова членовете на бюджетната комисия да не се предприемат стъпки за вдигане на акциза в сектора заради намалелите с 25% продажби и разрастването на сивия сектор.
Сегашните нива на акциза в България са съотносими с тези в Румъния, Чехия, Германия, Малта, Люксембург и Естония.
За да влезе е сила, предложението на комисията трябва да бъде одобрено от парламента.
В началото на октомври финансовият министър Симеон Дянков предложи да се вдигне акцизът върху алкохола, за да се набавят повече пари за здравеопазване.
Премиерът Борисов обаче заяви, че единственият акциз, който ще скочи през следващата година, е този върху цигарите.