ОК КНСБ прогнозират, че икономическата криза ще продължи минимум още 12 до 15 месеца.
Mоже да се очаква, че ще бъдат загубени още 150 хил. работни места, а процентът на безработица ще се увеличи с 3 до 5%, каза вицепрезидентът на КНСБ и член на Икономически и социален съвет - Пламен Димитров.
Очаква се допълнителният дефицит в НОИ да надхвърли прогнозираните 560 млн. лв. и да достигне 800, дори един млрд. лв., каза още Димитров по време на конференция, посветена на кризата на трудовите пазари в Европа.
От своя страна председателят на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев отбеляза, че размерът на лошите кредити расте всеки месец.
Държавата бави плащания към бизнеса, бизнесът бави заплати и данъци, а заетите - съответно плащания към държавата и банките, което, по думите на Данев, е порочен кръг.
Според него в първите няколко месеца на следващата година безработицата ще стигне около 12%.
Според социалният министър Тотю Младенов към края на септември безработицата у нас е малко над 8%.
Междувременно Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) поиска
извънредно свикване на Националния съвет за тристранно сътрудничество
(НСТС), на което да бъде обсъден пакет от мерки за подпомагане дейността на предприятия – износители от отрасъл "Машиностроене", съобщиха от асоциацията.
Въпреки общото разбиране, че икономическата криза засяга главно експортно ориентираните фирми поради срива на външните пазари, у нас не са предприети конкретни антикризисни мерки за този отрасъл.
Машиностроенето е един от най-силно засегнатите сектори - за една година броят на заетите в отрасъла е намалял от 143 хил. души на 114 хил., като на места той е под технологичния минимум.
АИКБ се присъединява към позицията на КНСБ, които предлагат като осъществима и реална мярка държавата да поеме за срок от шест месеца осигурителните вноски на работещите в експортно ориентираните фирми, при условие че ръководството на фирмите няма да съкращава персонал.
Разработени са и критерии, в съответствие с които да бъде оказвана държавната подкрепа.
Според Правилника за организация и дейността на съветите за тристранно сътрудничество, заседанието трябва да се свика не по-късно от пет работни дни от датата на постъпване на искането, а именно – на 8 октомври.

Източник:
БГНЕС