Първата стъпка в тази посока ще бъде вдигане на пенсионната възраст до 63 г. за жените, за да се изравни с тази на мъжете.
След това и за мъже и за жени пенсионната възраст ще продължи да расте.
Застаряването и все по-трудното изплащане на пенсиите е всеобщ проблем, затова повечето страни от ЕС отдавна са тръгнали в тази посока, обясни Митрева.
В по-голямата част на Европа работещите вече излизат в пенсия на 65 г., има страни, чиито граждани се пенсионират на 67. Най-висока е пенсионната възраст в Швеция - 68 г.
Митрева смята, че акумулирането на средства в Сребърния фонд трябва да продължи, но парите от фонда да се използват само за недостига във Фонд Пенсии.
Страната ни трябва да намери начин да се пребори с предизвикателствата като финансовата криза, но трябва да се вземат мерки и по отношение на пазара на труда.Ако сега сто души в трудова възраст издържат 25 възрастни хора над 65-годишна възраст, то след няколко години съотношението ще се промени до 100/40.
Капиталовите схеми, които се предприемат няма да решат проблема с ниския икономически ръст, породен от липсата на работна сила.
Намалението на осигурителните вноски също няма да бъде безусловно – това е временна мярка за постигане на краткосрочна стабилност.
Стремежът на Министерството на финансите по отношение на всички публични средства ще бъде поддържането на цялостен баланс.