Мадона и циганският проблем
Мадона и музикантите от циганското трио Колпаков по време на концерт   
Източник: kolpakovtrio.com

Освиркванията на публиката по адрес на Мадона потвърдиха тезата й: циганите са дискриминирани в тази част на Европа.

Дискриминирани са най-вече в Румъния, където броят им е по-голям от всяко друго място, пише Дан Павел, съветник на предишния румънски президент Емил Константинеску, в румънския в. "Зиуа".

Освиркванията потвърдиха още нещо: на мнозинството не им харесва да им се казва истината в очите - че са расисти, нетолерантни, примитивни.

Последвалите враждебни коментари по адрес на Мадона представляваха втората вълна на същата действителност.

Моралната чудовищност на тези, които я атакуваха, не заслужава да бъде коментирана, а който влиза в противоречие с подобни типове си губи времето. Защото насърчаването на "hate-speech"-а (слово на омразата), расизма, на новите форми на фашизма, са наказателни постъпки. Прокурорите и съдиите са тези, които трябва да си поговорят с тях в съда.

Съществува една категория неофашисти, които казват, че омразата им към циганите е само отговор на бруталния, криминален и перверзен характер на представителите на този етнос. Те твърдят, че циганите/ромите са мързеливи, не работят, неграмотни са, лъжат, организират се в банди, крадат, мамят, бият хората по улиците, държат се предизвикателно към цивилизацията и мразят "нециганите".

В следствие на това "горките" хора от мнозинството се защитават, както могат, срещу агресията на циганите. Иначе нямат нищо против малцинствата, чужденците, другите нации или раси. Писано е твърде много за това колко истина, лъжа, опростенчество, предразсъдъци и отклонения има в по-горните възприятия.

Действителността обаче противоречи на неонацистите.

Спомняте ли си антиунгарския транспарант, разпънат от агитката на футболния отбор "Стяуа" в Уйпещ (Унгария)? Би трябвало да си го спомняте, тъй като УЕФА наказа "Стяуа", която играе домакинските си мачове без агитка.

Забравихте ли колко много са политиците и обикновените хора, които не понасят присъствието на Демократичния съюз на унгарците в Румъния (ДСУР) в румънския парламент и управляващите коалиции?

Да напомним ли на неофашистите и за многобройните свидетелства на антисемитизъм в страната, от която над 90% от евреите емигрираха, за отричането на Холокоста?

Мадона трябва да бъде поздравена за таланта й да предизвиква скандали, особено когато докосва уязвимите места в морала и политиката на едно общество. Ако беше дошъл някой професор от Харвард, Оксфорд или Сорбоната и беше казал такова нещо, никой нямаше да му обърне внимание.

Често говоря с моите студенти за расизма. Някои от тях бяха станали расисти, националисти, ксенофоби, антисемити, антиамериканци още преди да си дадат сметка какво означава това.

Така са били възпитавани, такава е средата, в която растат. После много от тях се променят радикално, след като се срещнат с преподавателите, които ги карат да четат, да учат, да мислят, след като заминат със стипендия в Западна Европа или в Америка.

Други си остават същите, а някои дори деградират и стават членове или симпатизанти на неофашистки организации.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Полша обвини руски агент за заговор за убийството на Зеленски

Полша обвини руски агент за заговор за убийството на Зеленски

Свят Преди 3 часа

Варшава смята, че се е превърнала в основна мишена на руските шпиони

Русия прати 20 000 имигранти на фронта

Русия прати 20 000 имигранти на фронта

Свят Преди 4 часа

Военни следователи редовно извършват акции за издирване на новонатурализирани мъже

Русия обвини НАТО за "агресивни действия" в Балтийско море

Русия обвини НАТО за "агресивни действия" в Балтийско море

Свят Преди 5 часа

Москва е изпратила изтребител във въздушното пространство на НАТО

Зеленски: Русия се опитва да спечели време

Зеленски: Русия се опитва да спечели време

Свят Преди 6 часа

Зеленски: Работим с нашите партньори, за да окажем натиск над руснаците

EК предлага такса от за внос на пратките с ниска стойност

EК предлага такса от за внос на пратките с ниска стойност

Свят Преди 6 часа

Целта е справяне с нарастващия обем от над 4,6 милиарда пратки годишно, повечето от които идват от Китай

Боби Ваклинов влиза в политиката

Боби Ваклинов влиза в политиката

България Преди 7 часа

С тази стъпка Ваклинов се нарежда сред групата на журналистите, решили да преминат от медиите към политическата сцена.

Съд пусна под домашен арест обвинения за катастрофата на АМ „Марица”

Съд пусна под домашен арест обвинения за катастрофата на АМ „Марица”

България Преди 7 часа

Тестът на Асенов е показал наличие на кокаин

Акция на европрокуратурата и ГДБОП в Сандански

Акция на европрокуратурата и ГДБОП в Сандански

България Преди 8 часа

Операцията е свързана с разследване на злоупотреба със средства от еврофондове

Русия: Топката е в полето на Киев

Русия: Топката е в полето на Киев

Свят Преди 8 часа

Захарова: Надявам се Украйна да заеме конструктивна позиция в името на това да се самосъхрани

Ще оспорят резултата от изборите в Румъния

Ще оспорят резултата от изборите в Румъния

Свят Преди 9 часа

„Алианс за обединение на румънците“ отказа да участва в консултациите за съставяне на нов кабинет

Затварят училища в Гърция заради вирусен менингит

Затварят училища в Гърция заради вирусен менингит

Свят Преди 9 часа

Потвърден случай на вирусен менингит при 18-годишен ученик

Снимката е илюстративна

Арестуваха кралица на красотата за измама с дъвки

Свят Преди 9 часа

Нгуен Тхук Тхуи Тиен е рекламирала усилено в каналите си в социалните медии дъвки, за които се твърди, че са богати на фибри, но лабораторни изследвания показали нещо съвсем различно

Грандиозното завръщане на Риана в Кан: Бременна и стилна на червения килим (СНИМКИ)

Грандиозното завръщане на Риана в Кан: Бременна и стилна на червения килим (СНИМКИ)

Любопитно Преди 9 часа

Поп звездата, която е бременна с третото си дете, беше във Франция за премиерата на филма на A$AP Rocky „Highest 2 Lowest“

<p>&quot;Нормално нещо&quot; -&nbsp;Катар защити подаръка си за Тръмп</p>

"Нормално е между съюзници": Катар защитава подаръка си за Тръмп, самолет за $400 милиона

Свят Преди 10 часа

Премиерът на Катар защити предложението на страната си

Близначките Грейди от "Сиянието": 45 години по-късно – икони на ужаса и стила

Близначките Грейди от "Сиянието": 45 години по-късно – икони на ужаса и стила

Любопитно Преди 10 часа

Макар и на екрана само за няколко минути, Лиза и Луиз Бърнс създават образи, които стават синоним на жанра

Мащабен срив на мобилните мрежи в Испания

Мащабен срив на мобилните мрежи в Испания

Свят Преди 10 часа

Хората в цялата страна съобщават за липса на сигнал, както и за проблеми с интернет