Убиха известна правозащитничка в Чечения
Наталия Естемирова   
Източник: Memo.ru

Известната руска правозащитничка Наталия Естемирова бе намерена мъртва няколко часа след като бе отвлечена от улицата в чеченската столица Грозни, предаде Асошиейтед прес.

Тялото на Естемирова беше открито на територията на съседна Ингушетия, съобщи Олег Орлов, председател на руската правозащитна организация "Мемориал" (Memo.ru), за която работеше Наталия.

Говорителката на вътрешното министерство на Ингушетия съобщи, че Естемирова е била убита от упор с два изстрела в главата, а тялото й било открито недалеч от столицата Назран.

По-рано Орлов съобщи, че четирима мъже качили със сила Естемирова в автомобил в Грозни. По неговите думи очевидци я чули да крещи, че я отвличат.

Наталия Естемирова, самотна майка на около 40 г., събираше доказателства за нарушения на човешките права в Чечения от началото на втората сепаратистка война в републиката през 1999 г.

Чеченският президент Рамзан Кадиров определи като "нечовешко" убийството на Естемирова и обеща лично да следи как протича разследването, предаде Франс прес.

"Тези, които й посегнаха нямат правото да се наричат човешки същества и не заслужават никаква милост. Доживотният затвор е недостатъчно наказание за убийците на Естемирова. Те трябва да бъдат съдени като нечовешки същества, които нападнаха не само една беззащитна жена, но и целия ни народ", заяви Кадиров.

В същото време Олег Орлов обвини за убийството именно чеченския президент. Кадиров вече е заплашвал и ругал Естемирова и я считаше за свой личен враг, заявява Орлов на сайта на организацията си.

Руският президент Дмитрий Медведев изрази възмущение от убийството.

Президентът разпореди на Александър Бастрикин, началник на Следствения комитет при руската прокуратура, да вземе всички необходими мерки за разследването, заяви говорителката на руския държавен глава Наталия Тимакова.

Дмитрий Медведев изрази съболезнования на близките и роднините на Естемирова, добави говорителката. По думите на Тимакова е очевидно, че става въпрос за предумишлено убийство, свързано с работата на правозащитничката.

Толкова по-сурово трябва да бъде наказанието за престъпниците, подчерта тя.

Руският омбудсман Владимир Лукин определи убийството като шок за всички, които са познавали Естемирова. По думите на Лукин сигурността на гражданите на Руската федерация не е гарантирана.

Можем да сторим само едно - да положим усилия в бъдеще да няма такива случаи, добави Лукин.

САЩ осъдиха убийството на Естемирова и призоваха Русия да изправи отговорните пред съда, предадоха Франс прес и Ройтерс.

"САЩ са дълбоко натъжени от новината за отвличането и убийството на уважаваната правозащитничка Наталия Естемирова. Тя се посвети на хвърлянето на светлина върху нарушенията на човешки права, особено в Чечения и не приемаше никакъв компромис в търсенето си на истината, където и да се намира.

Призоваваме руското правителство да изправи пред съда виновните за това отблъскващо престъпление и да покаже, че беззаконието и безнаказаността няма да се толерират", заяви говорителят на Държавния департамент Иън Кели, който изрази съболезнования към семейството на Естемирова.

Правозащитната организация "Хюман райтс уоч" (HRW.org), чието седалище е в Ню Йорк, призова руските власти да проведат независимо разследване.

Организацията призова руския президент Дмитрий Медведев "да се увери, че се води задълбочено, независимо и прозрачно разследване".

Руските власти "трябва незабавно да осъдят това престъпление и да вземат всички нужни мерки за изправянето на убийците на Наталия Естемирова пред съда", се казва в изявление на директора на организацията Кенет Рот.

Международната правозащитна организация "Амнести интернешънъл" (Amnesty.org) също осъди убийството.

"Убийството на Наталия Естемирова е последица от безнаказаността, която бе допусната от руските и чеченските власти. Ужасната трагедия с убийството е престъпление, което трябва да се осъди от властите и всякакви усилия трябва да се положат за изправяне на отговорните пред съда. Това е нов опит да се запуши устата на гражданското общество в Русия, която илюстрира нестабилността на региона", се казва в изявление на генералния секретар на "Амнести интернешънъл" Ирене Хан.

"Нарушенията на човешки права в Русия и особено в Северен Кавказ не може да продължат да бъдат пренебрегвани. А тези, които издигат глас в подкрепа на човешките права имат нужда от защита.

Наталия Естемирова беше една от най-смелите и необикновени жени, която неуморно защитаваше човешките права. Тя беше наистина изключителен човек и приятел за мнозина от нас. Бяхме шокирани и опечалени от новината за смъртта й", добави Ирене Хан.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

Американската армия планира масивно увеличение в използването на дронове

Свят Преди 5 часа

В Украйна и Черно море дроновете променят начина, по който се водят войните

,

Зеленски: Сделката за полезните изкопаеми е първият резултат от срещата с Тръмп

Свят Преди 6 часа

Зеленски каза още, че сделката за полезните изкопаеми отваря пътя за модернизиране на промишлеността в Украйна

,

Какво предвижда споразумението между САЩ и Украйна

Свят Преди 7 часа

То беше подписано след дълги преговори и обрати

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Свят Преди 8 часа

„Върховната цел е победата над враговете ни и ще я постигнем“, заяви още той

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Свят Преди 9 часа

Президентът Доналд Тръмп публично подкрепи Уолц след избухването на скандала „Сигналгейт“

,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 9 часа

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Свят Преди 9 часа

Вучич също така заяви, че ще напусне политиката сам, а не защото някой ще го свали от власт

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 10 часа

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Агата Кристи "ще води" курс по творческо писане с помощта на AI

Любопитно Преди 10 часа

Обучението включва ИИ, изображения и възстановени аудиозаписи, пресъздаващи думи на авторката

д

От днес декларираме коли, купени от чужбина

България Преди 11 часа

Тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

България Преди 11 часа

17-годишен е с повдигнато обвинение и е направил пълни самопризнания, съобщиха още от прокуратурата

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 11 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 12 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 12 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 12 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 12 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.