Десноцентристката партия ГЕРБ спечели най-много места на днешните парламентарни избори в България с обещанията да се справи с корупцията и да оздрави икономиката, ударена от световната икономическа криза, съобщава Ройтерс, като се позовава на данните от екзитпола.
Ръководената от бившия бодигард и сегашен кмет на София Бойко Борисов ГЕРБ получава 115-117 места в 240 местния парламент спрямо 39-42 места за управляващите социалисти, сочат данните от екзитполовете на "Сова Харис" и "Алфа Рисърч", съобщава Ройтерс.
Българите заявяват, че са гневни на досегашното правителство за това че не успя да сложи край на безнаказаността на политиците и криминалните босове, които превърнаха страната в черната овца на ЕС, коментира агенцията.
Тя припомня, че през 2008 г. бившата комунистическа страна, която се присъедини към ЕС през 2007 г., загуби над половин млрд. евро средства от еврофонсовете като наказание за корупцията.
Говорещият без заобикалки Борисов, наричан Батман, като измисления супергерой заради увлечението си към екшъна, спечели сърцата на много българи, уморени от продължилите две десетилетия бавни реформи, допълва Ройтерс.
Изглежда, че ще имаме силно десноцентристко правителство, заяви пред репортери председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов.
Новото правителство трябва да предприеме бързи действия, за да предотврати нови санкции на ЕС, което е изключително необходимо на зависимата от пари в брой икономика на страната, както и да привлече инвеститори, много от които избягаха от България тази година, допълва агенцията.
АФП също съобщава, че десноцентристката партия ГЕРБ победи управляващите социалисти на парламентарните избори, но отбелязва, че не е успяла да спечели абсолютно мнозинство.
Ето какво означава този резултат за страната според Ройтерс:
- ГЕРБ ще има нужда от коалиционен партньор за формирането на стабилно правителство.
- Най-вероятният партньор е "Синята коалиция", обяснява Ройтерс. Преди изборите и двете организации заявиха, че са готови да управляват заедно.
- Лидерите на "Синята Коалиция" заявиха след излизането на екзитполовете, че "протягат ръка на ГЕРБ". Представителите на ГЕРБ съобщават, че очакват официалните резултати, преди да вземат решения за партньорство.
- Борисов, 50-годишният бивш бодигард, влязъл в политиката, се издигна с обещанието да изчисти имиджа на страната и да изпрати корумпираните чиновници и престъпните босове зад решетките.
- Очаква се ГЕРБ да започне дългоочакваната съдебна реформа, въпреки че според наблюдателите и дипломатите в програмата й няма конкретни предложения.
- Борисов обеща да разпореди на прокуратурата да разследва обвиненията за злоупотреби от министри и висши чиновници в напускащата коалиция, ръководена от социалистите. Досегашните управляващи са широко критикувани за некомпетентност и прекалено мек подход към престъпността. Това се смята за важен тест за неговата решимост за борба с корупцията, заедно с всякакви реакции на бъдещи обвинения към чиновници от собствените му редици.
- Демонстрацията на силна решимост за налагане на върховенството на закона и бързото прочистване на администрацията ще даде сигурност на ЕС и би трябвало да предотврати бъдещи санкции. - Неуспехът да се предотвратят санкциите може да означава, че България ще стане вносител в бюджета на ЕС.
- Възможни резултати са и политическа изолация в самия международен блок, криминализацията на цели сектори от икономиката и повишаване на популярността на крайнодесните партии, проповядващи евроскептицизъм.
- Изпращането в затвора на олигарсите и заподозрените престъпни босове, някои от които се явиха на изборите като кандидати, за да получат временен имунитет, ще бъде друг тест за решимостта на ГЕРБ да прекъсне връзките между политическите партии и сенчести корпоративни интереси.
- Училите на запад икономисти и юристи, които Борисов привлече в ГЕРБ, за да докаже, че партията му може да предложи нови лица, ще поемат управлението на икономиката. Симеон Дянков, старши икономист в Световната банка, се очаква да бъде следващият финансов министър.
- Икономическият екип обещава бързо да ревизира бюджета, да намали разходите и да избегне изпадането във финансова криза. ГЕРБ обещава да започне преговори с МВФ, за да вдъхне сигурност на инвеститорите.
- Споразумение с МВФ може да принуди ръководеното от ГЕРБ правителство да вземе непопулярни мерки като намаляване на заплатите в обществения сектор, което ще намали популярността му по време, когато безработицата нараства поради глобалната криза.
- Икономическият екип на ГЕРБ заяви, че ще премахне някои министерства и ще слее други, за да намали броя на държавните служители, да повиши ефективността им и да намали разходите.
- Обвързването на българската валута с еврото може да бъде изложена на риск, ако новото правителство не успее да намали разходите и да привлече чужди капитали. Това може да увеличи натиска за девалвация на валутата. Трябва да се отчитат и външните фактори, особено ако Латвия девалвира националната си валута.