Президентът на САЩ Барак Обама обяви, че най-големите финансови институции в страната, чийто фалит би застрашил цялата икономическа система, ще бъдат поставени под надзора на един-единствен регулатор, предаде Франс прес.
Обама заяви това в интервю за финансовия телевизионен канал Си Ен Би Си на въпрос за реформата на финансовите регулаторни органи.
"В предложението ни има поставяне под надзора на един-единствен орган първостепенните институции, които в случаи на фалит налагат да ги финансираме.
За по-малките банки, местните банки Федералната агенция за гарантиране на банковите влогове свърши добра работа. Имаме им доверие да продължат.
Общата ни концепция не беше да се откажем от работещите елементи на системата, а по-скоро да се съсредоточим върху неработещите и да опитаме да запълним празнотите", заяви Обама.
"Имаме ли орган, който да управлява ситуацията ако някоя институция като Ей Ай Джи рухне, за да я поставим под карантина, така че да не се разпадне цялата система? Не, нямаме такъв", отбеляза той.
Между септември и март американските власти бяха принудени да налеят над 170 млрд. долара за спасяването на бившия застраховател номер едно в света Ей Ай Джи, защото негов фалит щеше да разтърси цялата световна финансова система, припомня Франс прес.
Обама смята, че равнището на безработица в страната ще достигне 10% тази година, предаде Франс прес.
Американският президент заяви това в отговор на въпрос на журналист от телевизия "Блумбърг".
Без да посочва дата, когато безработицата ще започне да намалява, той каза, че "започва да се вижда как заработват двигателите на икономиката".
Това обаче ще отнеме време, добави Обама.
През май равнището на безработица в САЩ беше 9,4%. Според представители на Федералния резерв то ще достигне 10 процента до края на годината и ще продължи да расте през 2010 г., макар и в официалните си разчети институцията да смята, че безработицата ще достигне максимално равнище от 9,6% през 2010 г., отбелязва АФП.