
НДСВ и ДПС подписаха споразумението за съвместно управление. Според документа движението на Ахмед Доган получава поста на областния управител на София-град. Решението, мястото да бъде заето от етнически турчин, бе взето с цел да се разчупи съществуващия стереотип, обясни лидерът на НДСВ Симеон Сакскобургготски.
Областните управители в Разград и Търговище също ще бъдат от ДПС.
Две министерства получава движението. Първото ще е земеделското. Вторият пост ще е за министър без портфейл, който ще отговаря за бедствията и авариите, подобно на Ал. Праматарски в кабинета "Костов". Хора на Доган ще бъдат зам.-министри на околната среда и водите, регионалното развитие, икономиката, финансите и отбраната.
С подписаното споразумение се създава най-голямото парламентарно мнозинство за управление на България от 12 г., се казва в съвместното изявление на НДСВ и ДПС. При сключването на договореността се е взело предвид наличието на сходство в предизборните програми на политическите сили. Заявяваме твърдото си намерение да провеждаме политика съответстваща на приоритетите на страната - бързо присъединяване към ЕС и НАТО, решителна борба срещу корупцията, бърз и устойчив икономически растеж, се казва още в изявлението.
Симеон Втори: Считам, че това е един много важен момент и с него, с това ново споразумение доказваме нашия начин за мислене и новаторските ни намерения. Считам, че перспективите за едно градивно взаимоотношение и работа са добри и това означава, че е добро за всички нас, че България ще има едно правителство, което ще може да действа и ще може да осъществи програмата си.
Ахмед Доган: Убеден съм, че от днес започва преосмислянето на новия дневен ред на страната и тази коалиция задава един нов модел на взаимоотношения между две политически сили на базата на коректност, на базата на ясно дефинирани отговорности, на базата на създаването на условия за съгласие по основните приоритети на страната. Може би и това трябва да се каже - диалогът в нашите преговори беше основният инструмент. Търсенето на съгласие беше цел на нашите преговори и съгласие не от висящо положение, което така е с определени параметри, а съгласие в контекста на националните интереси и националните приоритети.