В поверителен доклад Международният валутен фонд (МВФ) призовава страните от Централна и Източна Европа незабавно да разгледат възможността да се откажат от националните си валути в полза на еврото, дори и без официално встъпване в еврозоната, пише в. "Файненшъл таймс".
Еврозоната би могла да облекчи правилата за присъединяване, за да могат тези държави да въведат еврото като "неофициални членове", без да получат места в управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ), смятат в МВФ.
Според фонда за страните от ЕС евроизацията предлага огромни преимущества по отношение на предотвратяването на натрупване на дългове в чуждестранна валута, като премахва несигурността и възстановява доверието.
Без евроизацията справянето с дълговете би могло да изисква вътрешни икономии в някои държави.
Разкриването на поверителния доклад, подготвен преди около месец, може да предизвика остър дебат за стратегиите за подпомагане на Централна и Източна Европа, отбелязва "Файненшъл таймс".
Въпреки че световните лидери определиха срещата на Г-20 миналата седмица като успех, предизвикателствата в Източна Европа остават.
В условията на задълбочаващата се рецесия Украйна и Латвия - две държави, които вече получиха кредитни програми от МВФ - през последните дни избягваха да одобрят предложените от фонда реформи.
Трета страна, Унгария, изпитва затруднения да създаде правителство, което да е способно да въведе тези реформи, посочва "Файненшъл Таймс".
Премиерът Сергей Станишев постави въпроса за членството на България в еврозоната преди началото на неформалната среща на държавните и правителствени ръководители от ЕС в началото на март. По-късно обаче председателят на Европейската комисия Жозе Барозу заяви, че ЕС изключва възможността за ускорено разширяване на еврозоната.
В края на миналата година министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров се обяви в подкрепа на идеята на бизнеса в условия на финансова криза в България да се въведе еврото като паралелно платежно средство.