„Не на членството на Турция в Европейския съюз!" Под това мото ще протече предизборната кампания на „Атака", съобщи пред български журналисти в Страсбург евродепутатът Димитър Стоянов.
При откриването на пленарната сесия на Европейския парламент (ЕП) той направи едноминутно изказване, в което призова да се признае „петвековен тотален турски геноцид" над българското население.
Стоянов цитира пасаж от кореспонденциите на американския журналист Макгахан за зверствата при потушаването на Априлското въстание и настоя за официалното признаване на турския геноцид, преди да започнат да се отварят каквито и да било глави за членството на южната ни съседка в съюза.
В изказването си той акцентира как башибозуците разказвали "с възхищение на своите внимателни слушатели, че те, като отрязвали главите на децата, с любопитство гледали, как техните малки тела падали и се търкаляли като заклани пилета".
Позицията на "Атака" е, че признаването от Турция на геноцида над българското население трябва да е сред условията за бъдещото й членство в ЕС.
От партията смятат, че ако страната стане част от съюза, тя ще приведе в действие имперските си амбиции за повторното покоряване на България. Евродепутатът изрази опасение, че ще започне целенасочена миграция на турски граждани към южните райони на страната ни, чиято цел ще бъде умишлено претопяване на християнското население там.
Стоянов не отговори как това би било избегнато с признаването на турския геноцид, но от „Атака" смятат, че по тази тема трябва да се говори постоянно и да се настоява международната общност да заеме позиция както се случи с арменския въпрос.
За тази цел те подготвят издание, в което на няколко езика ще бъде разказано какво се е случвало с българския народ в продължение на 500 години. Стоянов каза, че текстът ще бъде разпространен и в Европейския парламент.
Едноминутните изказвания на евродепутатите са част от откриването на пленарните сесии на ЕП. Всеки записал се разполага с една минута, за да изложи позицията си по желан от него въпрос. Този път темите варираха от застаряването на населението в Европа до чистотата на водите в Ирландия.
Депутатските изказвания не се коментират в пленарната зала, на поставените въпроси или проблеми не следва да се даде официален отговор. Те са по-скоро свободна трибуна, която членовете на ЕП използват, за да поддържат публичното говорене по значими, според тяхната преценка, теми.