Австрия, Люксембург и Швейцария обявиха, че ще смекчат правилата за банковата тайна и ще се съобразят с международните стандарти при разследване на укриване на данъци, предаде ДПА.
Швейцария ще приеме нормите на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), се отбелязва в съобщение, публикувано на сайта на швейцарското министерство на финансите.
Осигуряването на информация обаче ще изключва възможността за "предварително проучване на положението", което означава, че Швейцария ще изисква доказателство за данъчно нарушение, за да разкрие данни за свои клиенти.
Въпреки че банковата тайна не е предвидена за защита на извършителите на данъчни престъпления, тези закони ще останат непокътнати, подчерта министерството.
Досега Швейцария разграничаваше укриването на данъци от данъчната измама. Само измамата се приемаше за престъпление, даващо основания за вдигане на банковата тайна.
Австрийският министър на финансите Йозеф Прьол заяви пред журналисти във Виена, че банките в страната ще предоставят данни за сметките в тях на чуждестранни регулаторни органи, но само в случай на основания за подозрение.
Разкриването на информация за дадена сметка ще изисква стриктна документация от чуждестранния регулатор, отбеляза Прьол. Досега такъв достъп е бил осигуряван само в случаи на текущо разследване.
Австрия ще запази банковата си тайна, защото страната съблюдава условията на ОИСР, заяви министърът.
Вчера говорителят на министерството на финансите Харалд Вайглайн изтъкна, че на този етап Австрия не възнамерява да предприема подобни стъпки и да поставя под въпрос собственото си законодателство. Той отбеляза, че Виена не може да промени правилата си, ако всички останали страни не направят същото, включително отделни щати в САЩ.
Австрия е критикувана, защото банките й не са длъжни да предоставят данни за клиентите си при съдебно искане, а освен това визираните лица имат възможност да блокират подобна процедура чрез апелативен иск.
Подобно съобщение бе направено и от люксембургското министерство на бюджета и държавното съкровище, посочва ДПА.
Берн ще предоставя информация на индивидуален принцип според молбата на другите страни заради важността на информационния обмен предвид глобализацията на финансовите пазари.
Информационният обмен ще има само след промени в действащите данъчни споразумения и двустранни преговори по тези документи със съответната друга държава.
ОИСР приветства "реалния напредък" на някои страни и територии, прилагащи банковата тайна, които приеха да смекчат правилата в тази област и да оказват съдействие при разследване на финансови престъпления, предаде АФП.
Ден преди Австрия, Люксембург и Швейцария да обявят намеренията си, Лихтенщайн и Андора обявиха подобни планове.
Лихтенщайн вече започна преговори с Германия за евентуални споразумения за размяна на банкова информация между двете страни.
След Германия, княжеството ще започне преговори с Великобритания, посочи пред журналисти във Вадуц Клаус Чучер, заместник глава на правителството и съветник за икономиката, правосъдието и спорта. По-нататък преговорите ще бъдат разширени с участието на други страни.
До средата на 2009 г. ОИСР трябва да актуализира "черния списък" на данъчните убежища, припомня ДПА.