В международния Ден за безопасен интернет деца от 6-ти и 8-ми клас от три софийски училища формулираха няколко правила, които да помогнат на връстниците им да се предпазят от опасностите, дебнещи в интернет:
- Доверявай се на родителите си
- Избягвай запознанствата в интернет
- Не давай никаква лична информация
- Споделяй всичко, което те тревожи в интернет винаги и само с родителите си, а не с приятелите си
- Влизането в скандални сайтове не те прави по-интересен, отколкото си
Правилата бяха представени на дискусия, организирана от кампанията "Децата безопасно в интернет" и Обществения съвет за безопасен интернет, с идеята да обедини усилията на деца и родители в търсене на най-правилния подход за по-ефективна защита на децата в глобалната мрежа.
Родителите от своя страна предложиха пет основни правила, които те самите трябва да спазват, за да предпазват по-добре децата си:
- Разговаряйте с децата си
- Поставете компютъра в обща стая
- Признавайте, когато не разбирате достатъчно по темата за безопасен интернет
- Подобрете своята интернет култура - опознайте по-добре възможностите на глобалната мрежа
- Не позволявайте лесен достъп до лична информация на компютъра
Дейността на двете работни групи - родителите и децата, бе подпомогната от лицата на тазгодишата кампания на "Децата безопасно в интернет" Симо и Богдана от БГ Радио.
"Деца, говорете с родителите си! Родители, чуйте децата си!", така двамата водещи обобщиха правилата за безопасно поведение в интернет, предложени от децата и родителите.
Кампанията "Децата безопасно в интернет" се провежда за втора поредна година и е пример за обединените усилия на държавни институции, неправителствени организации, компании и медии за повишаване информираността на децата и техните родители за безопасна работа и забавление в глобалната мрежа.
Целта на кампанията е да запознае децата на възраст между 6 и 16 години с основните правила за безопасно поведение в интернет. Инициативата се осъществява със съдействието на Министерство на образованието и науката, Държавна агенция за закрила на детето, Държавна агенция за информационни технологии и съобщения и Обществения съвет за безопасен интернет.